Poslanci už mají návrh rozpočtu na příští rok


(05.10.2015)

Zpravodajství ČTK | 3.10.2015 | 09:00 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm | Téma: Poslanci - Votava Václav --------------------

 Ke zpravodajství: PROFIL; GRAFIKA

 --------------------

 Praha 3. října (ČTK) - Poslanci už obdrželi návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda jim ho předložila ve středu 30. září, tedy v poslední den, kdy tak podle zákona musí učinit. Poprvé nad rozpočtem zasedne 14. října rozpočtový výbor, aby připravil doporučení poslancům pro první čtení. V prvním čtení schvalují příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

 Schodek rozpočtu má klesnout na 70 miliard korun proti letošním schváleným 100 miliardám. Vláda ale očekává, že letošní schodek bude nižší, než kolik představoval skutečný schodek za loňský rok. Loni deficit klesl na 77,8 miliardy. Kvůli pokrytí schodku na příští rok počítá stát s vydáním dluhopisů v objemu 70,6 miliardy korun.

 Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou.

 Vláda počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta a průměrným růstem spotřebitelských cen o 1,5 procenta. Nezaměstnanost by měla klesnout z letošních 5,7 na 5,5 procenta.

 "Návrhem a složením rozpočtu, který dnes vláda schválila, plníme důležité závazky a priority, které jsme dali občanům a které jsou obsaženy v programovém prohlášení vlády," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schválení návrhu rozpočtu vládou. Přesto se dá očekávat, že stejně jako v minulých letech bude návrh ve Sněmovně terčem kritiky opozice.

 Například podle ekonomického odborníka ODS Jana Skopečka vláda ignoruje hospodářský růst; schodek 70 miliard je podle něj neobhajitelný. Také místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek zastává názor, že schodek je vysoký. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ale soudí, že důležitější než schodek je trend jeho snižování. Rychlejší tempo jeho poklesu by podle něj nemělo smysl.

 Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) rozpočet odpovídá současné realitě a vyjadřuje priority vládní koalice. Důležitější než plánovaný schodek je prý výsledek, který bude podle něj nižší.