Spoření na penzi se změní


(26.10.2015)

Hospodářské noviny | 26.10.2015 | Rubrika: Podniky a trhy | Strana: 12 | Autor: Jiří Hovorka | Téma: Poslanci - Votava Václav


VLÁDA BOHUSLAVA SOBOTKY VYMÝŠLÍ, JAK ZATRAKTIVNIT DOPLŇKOVÉ SPOŘENÍ. TENTO TÝDEN SE MAJÍ ZAČÍT SCHVALOVAT PRVNÍ ÚPRAVY ZÁKONŮ.

Padesát tisíc lidí za čtvrt roku. Takové je tempo, jakým momentálně ubývá počet lidí, kteří si spoří na důchod. Před vládou premiéra Bohuslava Sobotky tak je velká výzva. Poté co v pátek poslanci odhlasovali jeden z hlavních předvolebních slibů ČSSD – konec druhého pilíře, hlavní části důchodové reformy Nečasovy vlády –, musí vymyslet, jak výrazně zatraktivnit spoření na penzi.
Lidé by se totiž měli na svých příjmech v důchodu podílet mnohem více než nyní. Teď jsou v průměru z více než 90 procent závislí na státu. Nic jiného totiž nezbývá. Státní důchody mají v příštích desítkách let klesat s tím, jak poroste podíl důchodců vůči lidem, kteří státu ze svého příjmu platí daně.

Změny už za rok

Už tento týden se přitom ve sněmovně bude hlasovat o prvních úpravách třetího pilíře, tedy systému, který Nečasova vláda vybudovala na půdorysu bývalého penzijního připojištění. K těmto změnám by mělo dojít už od začátku roku 2016.
Vláda navrhuje, aby rodiče mohli spořit na důchod i dětem, a také chce podpořit dlouhodobý výběr naspořených peněz. Má tedy v plánu osvobodit od daně výnosy ze spoření v případě, že se lidé rozhodnou minimálně pro desetiletou výplatu peněz. Dnes se peníze v drtivé většině vybírají jednorázově.
Vláda také navrhuje růst poplatků, které si penzijní společnosti mohou brát v nových fondech. V prvních letech spoření by lidé na poplatcích zaplatili o desetikoruny ročně více než nyní. Postupem času, jak by na účtu přibývaly úspory, by rozdíl v poplatcích rostl do řádů několika set až tisíc korun ročně.

Co si přejí penzijní společnosti

Další změny k hlasování připravili poslanci ČSSD Václav Votava a Jaroslav Zavadil. Jejich pozměňovací návrhy odpovídají tomu, jaké změny si přejí penzijní společnosti. A mají šanci na úspěch, když jim podporu vyjádřil například místopředseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 František Laudát.
Navrhují třeba růst provizí pro prodejce spoření na penzi na dvojnásobek současné výše, tedy zhruba na 1760 korun, nebo nižší věk (60 let) pro čerpání naspořených peněz.
Firmy i zaměstnanci by podle jejich návrhů mohli odečítat vyšší příspěvky na spoření na penzi nebo životní pojištění od daňového základu. Navíc by lidé po dovršení osmnácti let věku mohli vybrat 30 procent částky, kterou jim rodiče dosud naspořili.
Mezi další uvažované změny pak patří povinné příspěvky firem pro zaměstnance ve fyzicky náročných profesích. Tím by se za pomoci již dříve schválených předdůchodů mohl přes třetí pilíř vyřešit dřívější odchod do penze třeba pro horníky.
Investiční společnosti zase na důchodové komisi navrhují zavedení individuálního penzijního účtu. Lidé by tímto způsobem dostali možnost vybrat si sami, pomocí jakých instrumentů chtějí spořit na svůj důchod, a daňové výhody by tak mohli čerpat třeba i při investici do podílových fondů.

***

PENZIJNÍ SPOŘENÍ V ČESKU

4,5

penzijní připojištění (transformované fondy)

0,3

doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy)

4,8 milionu lidí v Česku spořilo ke konci 1. pololetí 2015 v třetím pilíři, z toho:

31 tisíc smluv přibylo v účastnických fondech ve 2. čtvrtletí 2015.

83 tisíc smluv ubylo u penzijního připojištění ve 2. čtvrtletí 2015.

84 550 lidí spořilo podle statistik Asociace penzijních společností ČR ve druhém pilíři na konci první poloviny letošního roku. Na svých účtech měli celkem 2,475 miliardy korun. Tento systém bude zrušen, lidé se ke svým naspořeným penězům dostanou na konci roku 2016.

PROVIZE ZPROSTŘEDKOVATELŮ Jedním z důvodů, proč stále klesá počet lidí, kteří spoří ve třetím pilíři na důchod, jsou podle penzijních společností klesající provize zprostředkovatelů penzijního spoření. JAK SE MĚNILA PROVIZE PRO ZPROSTŘEDKOVATELE (u typické smlouvy na 500 korun měsíčně, výše provize v Kč) před rokem 2013 až 2500 nyní zhruba 880 současný poslanecký pozměňovací návrh zhruba 1 760 POČET PRODEJCŮ PENZIJNÍHO SPOŘENÍ konec roku 2013 11 041 1. pol. 2015 8750 Zdroj: Asociace penzijních společností ČR