Ačkoliv to Zeman slíbil, Pika nevyznamenal


(30.10.2015)

Mladá fronta DNES | 30.10.2015 | Rubrika: Kraj Plzeňský | Strana: 13 | Autor: — (ned)

PRAHA, PLZEŇ Roky poslanec ČSSD Václav Votava marně usiloval, aby patrně nejznámější primátor Plzně Luděk Pik (1876 -1948) získal posmrtně státní vyznamenání. Marně. Letos si byl téměř jistý, že to vyjde. Slíbil mu to totiž při návštěvě Plzně v březnu prezident Miloš Zeman. Ve středu však přišlo velké zklamání. Zase nic!
Luděk Pik, meziválečný poslanec Národního shromáždění patřil v první polovině minulého století mezi úspěšné sociální demokraty. Plzeň zažila pod jeho vedením v letech 1919-1938 nebývalý rozvoj. I proto si Votava myslí, že měl být vyznamenán. „Zkoušel jsem to už za prezidenta Klause, i přes sněmovnu ty návrhy šly,“ vzpomíná Votava. Letos si myslel, že je situace výrazně nadějnější. „Pan prezident to slíbil při návštěvě v Plzni v Měšťanské Besedě při obědě, kde byla řada dalších osobností. Prohlásil: Ano, já ho vyznamenám, pošlete mi jeho životopis. O to větší teď bylo zklamání. Tím asi moje usilování končí, myslím, že už k tomu asi nedojde,“ uvedl smutně Votava.
Politik respektuje, že je čistě na prezidentovi, koho vyznamená. Nicméně si myslí, že hlava státu má dodržovat sliby. „Jako nejvyšší autorita v zemi dal slovo a já myslel, že bude naplněno. Nebylo. Mrzí mě to. Luděk Pik by si to zasloužil,“ sdělil poslanec.