Postavení lidí, kteří si berou úvěry, bude možná silnější


(10.03.2016)

Zpravodajství ČTK | 9.3.2016 | 17:52 | Rubrika: for pol pod mak fin zak


Praha 9. března (ČTK) - Spotřebitelé možná budou moci splatit dluhy z úvěrů kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to vládní návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Předloha, jež má posílit postavení spotřebitelů, také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Bude ji nyní posuzovat rozpočtový a taky ústavně-právní výbor.
Poslanci se v debatě shodovali v tom, že předloha jde správným směrem. "Musíme najít správnou míru regulace, abychom trh nevyčistili zcela," podotkl ale Adolf Beznoska (ODS). Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) naopak mluvil o možnosti ještě upravit výši smluvních pokut, aby nebyly pro dlužníky likvidační, a o možnosti předčasně splatit bez sankce i hypoteční úvěr.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že předloha posílí ochranu spotřebitele v oblasti, v níž jsou jeho práva často porušována. Citelné sankce by měly poskytovatele úvěrů odradit od případných nekalých praktik.
Úvěr by měl podle zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.
Poskytoval bude mít podle předlohy v případě prodlení spotřebitele se splácením úvěru vedle smluvního úroku nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s vymáháním dluhu, zákonný úrok z prodlení (nyní osm procentních bodů nad reposazbou ČNB) a smluvní pokutu 0,1 procenta denně z dlužné částky. V případě prodlení by celkově mohl naúčtovat penále a smluvní pokuty jen do 70 procent z výše úvěru, nejvýše však 200.000 korun. Zákon bude ohledně smluvních pokut platit i zpětně.
Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.
Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit až pětinu hypotéky. Za to si nyní banky účtují často vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy. Zákon také lidem dá 14denní lhůtu na rozmyšlenou, po kterou banka nebude smět zhoršit podmínky nabídky hypotéky.
Nová úprava řeší rovněž nekalé obchodní praktiky a nízkou odbornost a důvěryhodnost. Předloha zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli (nyní více než 60.000 osob). Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost. Jde třeba o požadavek na maturitní či vyšší vzdělání k provozování činnosti poskytovatele či zprostředkovatele úvěrů pro spotřebitele, a to včetně jejich zaměstnanců.
Kontrolu úvěrových firem by místo České obchodní inspekce měla provádět ČNB. Ta by měla taky vydávat povolení k činnosti, o které bude muset každá firma zažádat a v případě provinění by ho mohla odejmout.