Banky přestanou účtovat penále za předčasné splacení hypotéky. Mohly by ale zato zvýšit úrokové sazby


Hypotéky by mohly mít pro klienty výhodnější podmínky (28.04.2016)

Finance (newsletter) | 26.4.2016 | Strana: 1


BANKY

V Česku se brzy rozšíří možnost splatit hypotéku bez sankcí. Vysoká penále, kterými za to ještě dnes většina tuzemských bank klienty trestá, jsou už v Evropě raritou.
Vstřícnější postup českých bank v případě předčasného splacení hypotéky má přinést zákon o úvěru pro spotřebitele. Navrhovaná vládní úprava předpokládá, že banky budou lidem účtovat jen oprávněné náklady, které jim tím vznikají. A i když o obsah tohoto pravidla se povede ještě asi složitá debata, bankéři připouštějí, že to bude pro klienta levnější.
Zcela zdarma má být podle vládního návrhu splátka až 20 procent zbývajícího úvěru. Bez jakéhokoliv poplatku by to mělo být v případě smrti, invalidity nebo dlouhodobé nemoci dlužníka.
Za předčasné doplacení celé hypotéky banky dosud vybírají nejčastěji pět procent ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixace.
Například u předčasné splátky ve výši milionu korun tři roky před koncem fixace tak sankce činí 150 tisíc korun, v případě rodinného domu tak půjde o několik set tisíc korun.
Údaj o počtu lidí, kteří se k tomu přesto rozhodnou, nelze zjistit. Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka, které ovládají zhruba tři čtvrtiny trhu, HN odpověděly, že toto číslo neposkytnou, protože jde o citlivý údaj, který nechtějí zveřejňovat.
Chystaná úprava hypotečního trhu však může doznat ještě vstřícnější podoby. Při úterním druhém čtení zákona ve sněmovně šéf rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) předložil dva pozměňovací návrhy, kterými by lidé mohli víc ušetřit.
Votava usiluje o to, aby šlo bez sankcí předčasně splatit až čtvrtinu úvěru. Chce také zastropovat poplatek za předčasné splacení, když lidé chtějí nemovitost prodat. Ten by měl dělat jedno procento ze spláceného úvěru, maximálně 50 tisíc korun. Návrh má dvě varianty: v první by se tato možnost otevřela po 12 měsících od uzavření smlouvy a ve druhé po dvou letech.
Více na http://ihned.cz