Konec přemrštěných pokut


Poslanec Votava navrhuje strop sankcí na 50 % úvěru (09.05.2016)

Plzeňský deník | 9.5.2016 | Rubrika: Moje peníze | Strana: 9 | Téma: Poslanci - Votava Václav


Komentář

Martin Šváb, ředitel právního oddělení Provident Financial

Zákon o spotřebitelském úvěru má zabránit praxi, kdy firmy dostávají klienty záměrně do dluhové pasti. Tu praxi znají všichni zainteresovaní: za reklamními slogany o výhodnosti libovolné finanční nabídky se mnohdy ukrývají likvidační poplatky a sankce za nesplácení.
Zvlášť zavrženíhodné jsou firmy, které záměrně cílí na zranitelné skupiny lidí s menšími příjmy, jako jsou důchodci, samoživitelé a dlužníci nesplácející staré závazky. Je zřejmé, že v tomto případě není cílem zisk z půjčování, ale naopak ze sankcí.
Šance na změnu k lepšímu však existuje. Zákon o spotřebitelském úvěru zpřísňující podmínky pro půjčování peněz, prošel v parlamentu druhým čtením a ve středu má diskuse o něm pokračovat. Autoři nového zákona navrhují, aby součet všech smluvních sankcí za nesplácení nemohl překročit 70 procent výše úvěru. Pokuta by se mohla vyšplhat maximálně na 200 tisíc korun. Stanovení stropu je krok správným směrem, nicméně lidé pracující v terénu potvrdí, že takovéto omezení spotřebitele nechrání dostatečně. Není výjimkou, že kvůli několikatisícové půjčce lidé přicházejí o část majetku.
Z tohoto důvodu vypadá rozumně pozměňovací návrh poslance Václava Votavy, který požaduje výraznější snížení sankcí, a to na 50 procent výše úvěru.
Nová úprava nesměřuje k odpouštění dluhů, ale má zabránit praxi, v rámci které firmy dostávají zákazníky záměrně do dluhové pasti.