Hypotéky bez pokut. Zákon má pomoci i lidem při rozvodu


(20.05.2016)

Pražský deník | 20.5.2016 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 14 | Autor: (jak)

Půjčky na bydlení čeká revoluce. Poslanci by v příštím týdnu měli definitivně schválit zákon o úvěru, který má od listopadu dramaticky osekat pokuty za předčasné splacení hypotéky. Dnes klient, který žádá o dřívější splacení, zaplatí nejčastěji tři, pět v krajním případě až deset procent z částky, která mu zbývá doplatit. V reálu jde o desítky až stovky tisíc korun podle výše úvěru.
Tato praxe má skončit.
Sněmovní rozpočtový výbor na návrh svého šéfa Václava Votavy (ČSSD) ještě více zpřísnil plán ministerstva financí. Nově by lidé mohli splatit čtvrtinu hypotéky zdarma měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy. Ministerstvo financí původně prosazovalo jen 20procentní splátku bez sankcí. Votava navíc se souhlasem výboru navrhl zastropovat sankce, pokud v době trvání smlouvy klient „náhle“ prodává nemovitost. Typicky při rozvodu, kdy manželé potřebují rychle prodat dům či byt a vypořádat svůj majetek. „Nejde ale jen o rozvody, jsou i jiné životní situace, například, když měníte práci a stěhujete se. I v tomto případě je nutné prodat dům a skončit hypotéku,“ popisuje Votava.
V takovém případě by sankce činila jedno procento z nesplacené hypotéky, maximálně však 50 tisíc korun. Platilo by to u dvou- a víceletých smluv.

BANKY: ZDRAŽÍME

Návrh na osekání pokut bude mít na plénu sněmovny podporu ČSSD, KDUČSL a části opozice (především KSČM). Šance na jeho schválení je poměrně velká. Banky však s tak velkým zásahem do podnikání nesouhlasí. Podle nich se to může otočit proti klientovi. Ten nyní profituje z rekordně nízkých úrokových sazeb, podle aktuálního Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték klesla na 1,94 procenta ročně. „V případě předčasného splacení celé hypotéky v rámci prodeje nemovitosti by banka rozhodně měla větší náklady a může to mít dopad na zvýšení úrokových sazeb,“ připouští mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
„Chápeme, že z pohledu klienta to na první pohled působí atraktivně, ale pro banky a řízení jejich úrokové či likviditní pozice může toto opatření přinést výrazné komplikace,“ říká mluvčí Hypoteční Banky Marie Mocková. „Bavíme se o reálných nákladech, které bankám s předčasným splacením vznikají. Důsledek mohou pocítit všichni klienti bez rozdílu, neboť banka v případě, že nebude moci tento náklad nárokovat po klientovi, čerpajícím tuto výhodu, bude nucena rozpustit tuto ztrátu mezi ostatní klienty,“ upozorňuje Mocková. Banky si totiž na hypotéky samy půjčují, a to prostřednictvím vydávání takzvaných hypotečních zástavní listů.
„O kritice bank samozřejmě vím. Na druhou stranu na trhu je obrovská konkurence, která jde proti možnému zvýšení úroků,“ uzavírá Votava.