S hernami nebo bez heren?


(25.05.2016)

Tachovský deník, 25.5.2016

         Mnohá města a obce se rozhodují, zda na svém území povolit herní automaty. Je to buď povolit herny se všemi neblahými průvodními jevy, a nebo nepovolit a přijít o příjmy z hazardu do městského rozpočtu. Jsem rád, že města Stříbro a Bor se rozhodla jít cestou úplného zákazu nebo výrazného omezení herních automatů ve městě. Myslím, že příjmy z tvrdého  hazardu nemůžou vynahradit ztráty – gamblerství hráčů, které vrhá do problémů nejen je samotné, ale i jejich rodiny. Patologické hráčství rozvrací rodinné vztahy a odnáší to především jejich děti. Působí ale také zvýšenou majetkovou kriminalitu či drogovou závislost.

          Proto nový zákon, který byl nyní schválen Sněmovnou a má vejít v účinnost od roku 2017, nejen posiluje pravomoci obcí, ale i chrání hráče před jejich patologickou vášní tím, že nařizuje přestávky v hraní, omezuje maximální výši prohrané částky a zamezuje hraní lidem, kteří čerpají dávky pomoci v hmotné nouzi či jiné sociální dávky. Hráči budou registrováni v rejstříku a jeho prostřednictvím budou mít dále hazard zakázaný i lidé, kteří jsou v insolvenci, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. Výherní automaty také zmizí z hospod, restaurací či benzínových pump.

          Poslanci byli při schvalování zákona kritizováni, že z něho vyjmuli (na základě požadavku Svazu měst a obcí ČR) paragrafy zakazující umístění heren například v blízkosti škol apod. Cílem ale nebyla větší benevolence, ale naopak – posílit právě pravomoci obcí. Zákon bude vždy velmi obecný a nemůže postihnout všechna specifika. Proto byla tato pravomoc svěřena obci, aby sama určila, kde může být herna umístěna a kde ne. Volení představitelé obce nejlépe znají místní podmínky a požadavky občanů. Občanům města či obce se také ze svého rozhodnutí budou zodpovídat.

           Zavádějící je také kritika povolení zahraničních internetových sázkových her. Tento byznys zde už samozřejmě běží, ovšem zcela nelegálně, bez jakékoliv regulace a zdanění. Česká republika tak přichází odhadem až o 1 miliardu ročně. A regulace zase není možná bez účinných nástrojů – tedy možnosti blokovat nelegální stránky s hazardem. To není žádná cenzura internetu. Takové opatření ze strany ministerstva financí však musí proběhnout ve správním řízení a je vždy dána možnost jeho přezkoumání soudem.

           Současná koaliční vláda si ve svém programovém prohlášení jako prioritu stanovila zpřísnění podmínek pro podnikání v hazardu, ale také jeho vyšší zdanění.  A to podle nebezpečnosti a rizikovosti pro hráče. Podle toho, zda se jedná například o loterie či kurzové sázky nebo právě o tvrdý hazard -   výherní automaty. O peníze odvedené do státního rozpočtu pak chce posílit financování sportu.  Posiluje také pravomoci obcí a budu jedině rád, když příkladu Boru a Stříbra budou následovat i další.

 

Václav  V o t a v a / ČSSD/

poslanec, předseda rozpočtového výboru Sněmovny