Babišova policie. Z celníků vyšetřovatelé?


(29.08.2016)

Týden | 29.8.2016 | Rubrika: Aktuálně | Strana: 21 | Autor: Filip Nachtmann | Téma: Poslanci - Votava Václav


Celníci by nově měli mít možnost vyšetřovat daňové trestné činy, přeje si to ministr financí Andrej Babiš. Proti jeho plánu se staví opozice i koaliční partneři. Hrozí prý kumulace moci.

Nekonečný příběh koaličních roztržek a sporů pokračuje. A jak jinak než v podání dvou hlavních rivalů v současné vládě – vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD. Oba politici se po reformě policie tentokrát neshodnou na pravomocích celníků. Babiš totiž chce, aby mohli vyšetřovat daňové trestné činy, což nyní smí pouze policie. S plánem přišel v době, kdy k celníkům nastupuje bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Jenže Chovanec od ledna plánuje vznik finanční policie. A problém je na světě.
Jak to dnes funguje? Pokud celníci přijdou na nějaký daňový trestný čin, třeba zajistí padělky v tržnici, mají dvě možnosti: buď případ rovnou musejí předat policii, nebo ho se souhlasem příslušného státního zástupce mohou začít sami prověřovat. Před zahájením samotného trestního stíhání ale jejich pravomoci končí a případ tak nebo tak přeberou policisté. Právě to by Babiš, pod kterého celníci spadají, rád změnil. Rozšíření pravomocí Celní správy plánuje od roku 2019.
„Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády. Takže to není o mé osobě a o tom, že si vytvářím novou policii, ale o kompetenci Celní správy, která to vždy chtěla a která byla vždy bezpečnostním sborem,“ odmítá Babiš kritiku, že se snaží do svých rukou koncentrovat další moc.

Celníci vyšetřovat neumějí

Celníci nyní mohou prověřovat trestní oznámení u DPH a spotřebních daní, návrh počítá s rozšířením jejich pravomocí i na další daně. Zároveň by podle plánu ministerstva financí získali kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti. To ale strhlo lavinu kritiky z opozice i od koaličních partnerů z ČSSD a KDU-ČSL. Nejhlasitěji se proti novince ohradil právě Chovanec.
„Záměr Andreje Babiše je nesystémový a jde proti trendu úspěšné spolupráce daňové Kobry,“ odmítá ministr vnitra diskusi o změnách a vysvětluje: „Celní správa neumí vyšetřovat a je nesmyslné, aby se kromě prověřování pokoušela suplovat odbornou roli policie, zvláště když se na základě dlouhodobého plánu připravuje vznik finanční policie.“
Podle ministra vnitra musí vyšetřování daňových trestných činů logicky zůstat u policie, protože jsou často provázány s další kriminalitou. Chovance také naštvalo, že Babiš o tak zásadní změně mluví na tiskové konferenci, i když policisty o podrobnostech plánu ještě nikdo neinformoval.

Babiš na kobereček

Pokud chce Babiš svůj plán prosadit, čeká ho tedy ještě složitá cesta. I kdyby se mu podařilo přemluvit koaliční partnery, vyžádají si úpravy navíc i novelu trestního řádu. To ale potrvá a ministerstvo spravedlnosti zatím ani žádné změny nepřipravuje.
Ministr financí bude mít první možnost své politické kolegy přesvědčit už brzy. Šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava z ČSSD si ho totiž pozval, aby poslancům vysvětlil personální krizi v Celní správě. O nových kompetencích celníků by se na výboru mělo mluvit už ve středu.
Naopak nový generální ředitel Celní správy Milan Poulíček plánované změny vítá. Významně by to prý urychlilo a zjednodušilo celé trestní řízení. Kauzou by se totiž od začátku do konce zabýval týž člověk – celník. Je ostatně logické, že celníci nejdou proti posilování svých pravomocí. Již dnes tvoří regulérní bezpečnostní sbor. Mají právo nosit služební zbraň a zasahovat kdykoli, pokud pojmou podezření ze spáchání přečinu proti daňovým předpisům (viz TÝDEN 22/16). Jestliže Babiš svůj plán prosadí, moc celníků ještě výrazně vzroste.