Chovatelé rozdali čestné ceny a poháry


(14.09.2016)

Tachovský deník | 14.9.2016 | Rubrika: Tachovsko/Události | Strana: 3 | Autor: (jk, zk)

Stříbro – Téměř pětistovku zvířat si mohli prohlédnout návštěvníci 23. bodovací výstavy králíků, holubů a drůbeže, doplněné expozicí okrasného ptactva, která se uskutečnila v chovatelském areálu ve Stříbře.
„Výstavu obeslalo 51 vystavovatelů z Tachovska, Plzeňska i Domažlicka.
Předvedeno a oceněno bylo více než 102 králíků velkých, středních, malých i zakrslých plemen, 170 holubů několika plemen a barevných rázů a 200 kusů drůbeže v 70 voliérách a klecích,“ uvedla Zdeňka Kantová za pořádající stříbrskou chovatelskou organizaci.
Svoji expozici připravili také stříbrští chovatelé okrasného ptactva, kteří vystavili andulky, chůvičky, rýžovníky, zebřičky, neofémy, kanáry, korely, papoušky, rosely a řadu dalších druhů.
Výstava byla bodovací a jednotlivá zvířata se posuzovala.
„Páteční posouzení zvířat provedl posuzovatelský sbor ve složení Herbert Zens, Jiří Doboš, Miroslav Kroft, Václav Krůta, Jaroslav Loukota a Jakub Šedivý,“ doplnila Kantová.
Jeden výstavní den byl určen také školákům a předškolákům, kteří mohli sledovat také posuzování zvířat. Mateřské školky a školy měly vstup zdarma.
Děti tak využily možnost si prohlédnout slepice, husy, králíky, holuby, perličky, křepelky i kozu s kůzlaty a telátko zblízka. „Právě poslední expozici připravila Farma u řeky Olgy Lukšové a členové pořádající organizace Zdeněk Búřil a Anička Plachá. Pořadatelé byli překvapeni vysokou návštěvou dětí prvních stupňů všech stříbrských základních škol. Odhadují, že se na zvířátka přišla podívat téměř pětistovka dětí.“
Sobotní den pak byl určen veřejnosti. Po slavnostním zahájení, projevech hostů a přípitku na zdar výstavy se již mohli přítomní věnovat vystaveným exponátům. Zahájení byl kromě chovatelů přítomen starosta Stříbra Karel Lukeš, senátor Miroslav Nenutil a poslanec parlamentu Václav Votava, který obdržel od chovatelů dodatečně dárkový balíček k životnímu jubileu.
Dalším obdarovaným byl druhý nejstarší člen stříbrské organizace Zdeněk Krajíc, chovatel okrasného ptactva, který oslaví za několik dní 85. narozeniny.
Kromě vystavených zvířat měla akce i doprovodný program. Expozici starých motorek připravili členové stříbrského veterán klubu, tři vozidla také představil prodejce automobilů. Nechyběla živá hudební produkce Václava Žákovce a Aničky Volínové.
„Počasí letošní výstavě až moc přálo. Z důvodu zachování zdraví a pohody zvířat jsme letos nejlépe oceněná zvířata nefotografovali a ponechali je ve voliérách a klecích. Výstavu si v sobotu prohlédly čtyři stovky návštěvníků, mezi nimi byla i delegace chovatelů z přátelské chovatelské organizace z Vohenstraussu vedená Alfredem Uscholdem, který předal Stříbrským nejen pohár, věnovaný starostou města Vohenstrauss Andreasem Wutzlhoferem, ale i poháry pro nejlepší vystavovatele,“ zhodnotila Kantová. Pořadatelé tímto děkují městu, muzeu, sponzorům, studentům Střední odborné školy ve Stříbře, kteří pomáhali při hodnocení zvířat, paní Lukšové a Búřilovým za zapůjčení domácích zvířat, i všem vystavovatelům, kteří obeslali výstavu.