Ke křeslu hejtmana má nejblíž Bernard z ČSSD


(10.10.2016)

Mladá fronta DNES | 10.10.2016 | Rubrika: Kraj Plzeňský | Strana: 15 | Autor: Jaroslav Nedvěd | Téma: Poslanci - Votava Václav


Volby vyhrálo ANO, ale sociální demokraté se mohou spojit s jinými stranami

PLZEŇ Novým hejtmanem Plzeňského kraje se s největší pravděpodobností stane Josef Bernard, který vedl do krajských voleb ČSSD. Bernard je favoritem bez ohledu na možnou podobu budoucí krajské koalice.
Ve volbách v kraji sice zvítězilo hnutí ANO, ale druzí sociální demokraté mají značnou výhodu ve větším koaličním potenciálu - tedy v možnostech spojení s dalšími stranami, které se dostaly do samosprávy kraje. Podstatnou roli hraje i skutečnost, jaká koalice vznikla v roce 2014 na radnici Plzně. Tehdy totiž také zvítězilo ANO, ale ČSSD s ODS se spojily s Občany patrioty a KDU-ČSL. Občané patrioti se do zastupitelstva kraje dostali ve spojení se Starosty a nezávislými a KDU-ČSL pod hlavičkou Koalice pro Plzeňský kraj.
Jednání o budoucí krajské koalici odstartovala už v sobotu, kdy byl jasný výsledek. Oficiálně se zatím zástupci stran nechtějí k žádným variantám vyjadřovat. Mnoho zasvěcených do průběhu jednání už ale mluví o tom, že se na hejtmanství zopakuje obdoba modelu známého z radnice Plzně.
Navíc hodně naznačilo sobotní prohlášení Josefa Bernarda, že fungování koalice na radnici se mu zamlouvá a pokládá ji za stabilní. „Kdybychom k něčemu takovému dokázali doklopýtat, určitě by to nebylo špatně,“ prohlásil.
Na počet hlasů to vychází, i když těsně. Uskupení ČSSD, ODS, Starostů a Patriotů a Koalice pro Plzeňský kraj může dát na hejtmanství dohromady 23 křesel ze 45, což je většina. Zástupci hnutí ANO si uvědomují, že jim hrozí odsun od opozice. Zřejmě proto hned po volbách oznámili, že netrvají na tom, že budou mít post hejtmana. „Ale vítězství ve volbách má hodnotu, takže by to mělo být určitě vyměněno třeba za důstojné zastoupení v radě nebo za to, aby byly splněny naše volební cíle,“ uvedl pro agenturu ČTK volební lídr ANO Miloslav Zeman.
Ani možná nabídka hejtmanského křesla však zřejmě socialisty ke spojení s ANO netáhne. „Můžeme mít post hejtmana a vyjednat si k tomu navíc silnější postavení v krajské radě,“ uvedl vlivný člen ČSSD.
Letošní krajské volby spojené s nástupem hnutí ANO přinesly proti situaci před čtyřmi roky zavedeným stranám značné ztráty. ČSSD přišla na hejtmanství o šest křesel, ODS ubylo sedm postů a KSČM jich ztratila šest.
Ačkoliv u ODS byl propad největší a dělal zhruba 12 procent, volební lídr občanských demokratů Martin Baxa mluvil o výborném výsledku. „Je to nejlepší zisk ODS v celé České republice,“ zdůrazňoval. Zástupci ODS v regionu se před volbami s ohledem na celostátní pozici jejich strany obávali, že by mohli dostat i méně než 10 procent hlasů. Tvrdili, že cokoliv nad 10 procent budou pokládat za úspěch.

***

Plzeňský kraj Celkem 45 zastupitelů

ANO 11 ČSSD 9
ODS 8 KSČM 6 STAN* 4 TOP 09 3 SPD + SPO 2 koalice* 2
*Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků
**koalice pro Plzeňský kraj - KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí Nestraníci

Oficiálně se zatím zástupci stran nechtějí k žádným variantám vyjadřovat. Mnoho zasvěcených už ale mluví o tom, že se na hejtmanství zopakuje obdoba modelu známého z radnice Plzně.

Fakta Kdo se dostal do zastupitelstva kraje * ANO 2011 11 mandátů 21,52 % hlasů Miloslav Zeman Ivana Mádlová Jan Volný Petr Fišer Pavel Strolený Vladimír Kroc Kamil František Šefl Jiří Dufka Petr Vanka František Konvář Ladislav Hora * ČSSD 9 mandátů 17,35 % hlasů Josef Bernard Ivo Grüner Jiří Struček Milena Stárková Zdeněk Honz Jaroslav Šobr Světlana Budková Jan Látka Václav Votava * ODS 8 mandátů 14,63 % hlasů Martin Baxa Rudolf Salvetr Jiří Šneberger Vladislav Vilímec Radka Trylčová Marcela Krejsová Jan Šašek Jan Poduška * KSČM 6 mandátů 11,58 % hlasů Karel Šidlo Václav Štekl Zdeňka Lišková Věstislav Křenek Alexandra Nágrová František Trhlík * Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků 4 mandáty 8,15 % hlasů Václav Chaloupek Pavel Čížek Bohuslav Ebermann Michal Dvořák * TOP 09 3 mandáty 7,09 % hlasů Jiří Pospíšil Richard Pikner Jiří Dort * Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů 2 mandáty 5,33 % hlasů Jana Levová Jan Kůrka * Koalice pro Plzeňský kraj -KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí Nestraníci 2 mandáty 5,11 % hlasů Petr Náhlík Jiří Lodr