Zvýšení daňových odpočtů za dárcovství je o krok dál


(23.11.2016)

Zdravotnické noviny. | 21.11.2016 | Rubrika: Z domova | Strana: 2 | Autor: red čtk

Poslanecká sněmovna 9. listopadu podpořila návrh opozičního klubu TOP 09 a Starostů k vyšším daňovým odpočtům pro dobrovolné dárce krve. Nově by si mohli lidé za jeden odběr odečíst o tisícikorunu více místo nynějších 2000 korun.

Odpočty od základu daně si budou moci nárokovat i dobrovolní dárci kostní dřeně a lidé, kteří vstoupí do Českého národního registru dárců kostní dřeně, nebo do Českého registru krvetvorných buněk.
Podle vyjádření předsedy poslaneckého rozpočtového výboru Ing. Václava Votavy pro Zdravotnické noviny bude tato novela zákona o daních z příjmu ve výboru projednávána 23. listopadu. Podle V. Votavy je předloha v této podobě pro většinu jeho členů přijatelná a on si nemyslí, že dozná dramatických změn.
Autoři novely předpokládají, že toto opatření povede ke zvýšení počtu možných dárců, protože dopad na daňové odpočty může za nových podmínek působit motivačně. Dobrovolní dárci kostní dřeně si tak nově za jeden odběr budou moci odečíst 20 tisíc korun. Lidé, kteří vstoupí do jednoho z registrů, by měli možnost na jednorázový odpočet 8 tisíc korun. Vedle ekonomického přínosu předkladatelé novely v důvodové zprávě uvádějí i dlouhotrvající nedostatek krve a kostní dřeně, který dlouhodobě trápí zdravotnická zařízení.
Členové kabinetu se k předloze staví neutrálně a předem upozorňují na možné legislativní nedostatky. Vedle toho by případné schválení novely znamenalo na příjmové straně státního rozpočtu úbytek 153 miliónů korun ročně.