Poplatky za splacení byly nehorázné, říká poslanec


(29.11.2016)

Plzeňský deník | 29.11.2016 | Rubrika: Plzeňsko | Strana: 2 | Autor: (tom) | Téma: Poslanci - Votava Václav

Plzeňský kraj – Poslanec Václav Votava (ČSSD) z Tachova je předsedou rozpočtového výboru sněmovny a mimo jiné i autorem pozměňovacího návrhu zákona o spotřebitelských úvěrech. Díky tomu už si banky mohou naúčtovat za jednorázové splacení hypotéky mnohem menší částky.
Doteď platilo, že poplatek za jednorázově splacení byl třeba i deset procent doplácené částky. Nově si mohou banky říct maximálně o jedno procento, maximálně však 50 tisíc Kč. „Při splacení tří milionů korun by teď člověk zaplatil navíc 300 tisíc korun, což jsou nehorázné poplatky. Teď to bude moci být jen 30 tisíc,“ vysvětluje poslanec. Zároveň však dodává, že to nejdůležitější na tomto zákoně jsou tvrdší pravidla pro poskytovatele nebankovních půjček a úvěrů. „Nyní jich je asi padesát tisíc a doufáme, že po zavedení pravidel, jako je licence České národní banky nebo vlastní kapitál ve výši 20 milionů korun, jejich počet klesne na desítky. Lichváři tu ale budou bohužel i dál,“ říká Votava, na něhož se už také obrátili zadlužení lidé s prosbou o pomoc.
„Jsou zoufalí a většinou vytloukají klín klínem – kvůli jedné půjčce si berou další. Co jim poradit? Vůbec si je nebrat,“ dodal.