Návštěva Letecké záchranné služby v Líních u Plzně


(06.03.2007)

Návštěva Letecké záchranné služby v Líních u Plzně 6.3.2007

Zájem o poznání zázemí a fungování vojenské letecké záchranné služby v Líních u Plzně bylo motivem návštěvy dvou poslanců Ing. Václava Votavy a Jana Látky. Za doprovodu ředitele MUDr. Michala Marečka a plukovníka Vladimíra Beneše si prohlédli areál záchranky a hlavně vrtulník záchranářů � polský W-3A Sokol. Přestože se interiér vrtulníku zdál poslancům na první pohled malý, byli MUDr. Marečkem ujištění, že se sem vejdou dva piloti, tři členové posádky a dva ležící pacienti, případně jeden ležící a jeden sedící. Tyto stroje, jsou nyní v polovině své dvacetileté životnosti. Piloti jsou schopni přistát prakticky kdekoliv.
V následné besedě i s dalšími přítomnými lékaři se poslanci zajímali o názor záchranářů na připravovanou reformu zdravotnictví. Zdravotníci poukazovali zejména na zhoršující se primární péči v regionech. Nikdo se nestará o výchovu nových praktických lékařů, za pár let jich zřejmě bude nedostatek, zvláště na venkově. Navíc jejich starost o pacienty končí s koncem ordinační doby. Další odpovědnost pak přenechávají pohotovostem a záchrance. Dochází tak čím dál víc ke zneužívání záchranné služby, kdy je volána i ke zcela banálním případům. To se naštěstí netýká nákladné letecké záchranné služby kam nevolá pacient přímo, ale k zásahu ji vysílá dispečink po vyhodnocení situace. Indikace jsou přesně dané � jedná se zejména o vážné nehody, zranění v nepřístupném terénu a převozy pacientů na vyšší pracoviště v případech, kdy je třeba šetrný převoz.
Nedostatek kvalifikovaných lékařů se týká i záchranářů. Předepsaná kvalifikace se získává dlouho a je lépe zaplacená v nemocnicích než na záchrance. Není proto divu, že se sem lékaři nehrnou.
Na dotaz, zda se dozví, jak to s jejich pacienty dopadlo, odpověděl, že žádná oficiální zpětná vazba není, ale že se u zajímavých případů sami zajímají. Uvedl příklad topící se čtyřleté holčičky, kterou se jim povedlo resuscitovat po 20 minutách pod vodou a dívenka nejenže přežila, ale je i bez následků a chodí už do školy. Zpochybnil také trochu výraz �zachránili�, považuje ho trochu za nadnesený. �My nezachraňujeme, my jen těm lidem dáváme šanci. Dál je to i na nich a následné lékařské péči, která se jim dostane,� uvažuje záchranář MUDr. Mareček.