Votava (ČSSD): V "lex Babiš" jde o zachování volné soutěže stran


Reakce na veto prezidenta (20.12.2016)

Zpravodajství ČTK | 19.12.2016 | 13:52 | Rubrika: for pol pod zak med


Praha 19. prosince (ČTK) - Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) nerozumí argumentu prezidenta Miloše Zemana, že "lex Babiš" je pokusem ovlivnit volnou soutěž politických stran, na níž ústavně stojí politický systém.
"Vždyť přece tento zákon jsme přijímali právě proto, aby volná soutěž politických stran zůstala zachována. Pokud dopustíme, aby docházelo k propojování politické, mediální a ekonomická moci, dopustíme také, aby v politické soutěži převládla neférovost a doping," uvedl Votava v tiskové zprávě k dnešnímu prezidentovu vetu novely o střetu zájmů.
Pasáže přezdívané "lex Babiš" předpokládají, že by se firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nemohly ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Nemohl by také stejně jako jiní členové vlády a další funkcionáři provozovat média, pokud by v kabinetu opět zasedl.
"Podnikatel, který může získané informace využívat k posílení vlastních podnikatelských aktivit, by se měl rozhodnout, zda se stane členem vlády, nebo zda bude pokračovat ve svých podnikatelských projektech," míní Votava.
Prezident ve zdůvodnění veta mimo jiné uvedl, že "převážila snaha, jak to z obsahu těchto pozměňovacích návrhů vyplývá, pokusit se jejich prostřednictvím ovlivnit volnou soutěž politických stran, na které je za podmínek podle článku 5 Ústavy ČR založen politický systém".
O novele o střetu zájmů opětovně rozhodne Sněmovna. Očekává se, že Zemanovo veto přehlasuje.