Poslanci rozhodnou o omezení výhod ve třetím důchodovém pilíři


(10.01.2017)

Zpravodajství ČTK | 9.1.2017 | 14:14 | Rubrika: mak sop for pol pod | Téma: Poslanci - Votava Václav


Praha 9. ledna (ČTK) - Vládní daňový balík, který by měli poslanci schvalovat na své nadcházející schůzi, obsahuje kromě jiného návrh na omezení některých výhod spoření v tzv. třetím důchodovém pilíři. Týká se novinky, která umožňuje, aby si lidé ve věku 18 let vybrali až třetinu částky, kterou si sami naspořili, tzv. částečného odbytného. Vláda navrhuje, aby v takovém případě střadatelé přišli o daňové výhody. Poslanci ale mají na stole pozměňovací návrh svého kolegy Jaroslava Zavadila (ČSSD), který tyto výhody zachovává.
Pokud bude vyplaceno částečné odbytné, pak podle vládního návrhu ztratí klient možnost do budoucna čerpat daňové osvobození příspěvků zaměstnavatele, dodaní dosud osvobozené příspěvky hrazené zaměstnavatelem a také dodaní částky, o které si v uplynulých deseti letech díky zaplaceným příspěvkům snížil základ daně. Vláda argumentuje tím, že výplatou částečného odbytného, tedy předčasnou výplatou naspořených peněz, se naruší základní záměr, kterým je spoření na stáří. Částečné odbytné by navíc podléhalo srážkové dani z příjmů jako příjem z kapitálového majetku.
Možnost výplaty částečného odbytného se dostala do zákona předloni, když poslanci rozhodli o zrušení druhého důchodového pilíře. Poslanec Zavadil se svým stranickým kolegou Václavem Votavou tak chtěli zatraktivnit třetí pilíř. Lidé ve věku 18 let by si mohli podle jejich návrhu jednorázově vybrat až třetinu částky, kterou si sami naspořili. Podmínkou by bylo to, že spoří nejméně deset let a v posledních dvou letech nezměnili penzijní společnost. Peníze by jim tak mohly sloužit třeba na studium.
Zavadil již dříve ve Sněmovně označil vládní záměr omezit výhody částečného odbytného za hloupý. Varuje, že povede k poklesu zájmu a důvěry veřejnosti ve vztahu k doplňkovému penzijnímu spoření. Se svým návrhem na zachování výhod uspěl v rozpočtovém výboru, který ho doporučil schválit.