Babiš naráží s plánem zdanit i své dluhopisy


(14.02.2017)

Hospodářské noviny | 14.2.2017 | Rubrika: Události | Strana: 5 | Autor: Martin Ťopek


Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce zdanit výnosy z korunových dluhopisů. Rozhodl se tak ve chvíli, kdy čelí kritice za to, že si v roce 2012 koupil dluhopisy vydané jeho vlastním Agrofertem za jednu a půl miliardy. Tím získal každoroční přísun nezdaněných devadesáti milionů korun.
„Předložím pozměňovací návrh zákona o daních z příjmu, aby tyhle dluhopisy byly od příštího roku zdaněné,“ uvedl Andrej Babiš. Dodal, že návrh nevychází z kritiky, které čelí jak od opozice, tak i ze strany koaliční ČSSD. „Chci jen napravit to, co pokazil Miroslav Kalousek už v roce 2012, stejně tak tu možnost měl premiér Sobotka, který to tak kritizuje,“ dodal ministr financí. Vláda v té době měla možnost nulovou daň zrušit.
Korunové dluhopisy pro občany začal vydávat stát v roce 2011. Nakoupilo si je kolem 73 tisíc domácností. Protože se daně z úroků zaokrouhlují na celé koruny dolů, z korunových dluhopisů se žádné daně neplatily. Brzy si toho všimli majitelé velkých firem a vydali sami pro sebe emise dluhopisů, které jim zajistily nezdanitelné příjmy. V případě Andreje Babiše to bylo šest procent z jedné a půl miliardy, což dělá devadesát milionů korun ročně.
Sám ale popírá, že by to byl důvod, proč jeho společnost vydala dluhopisy v hodnotě jedné koruny, a nikoliv třeba milionové, když si jich nakoupil za jednu a půl miliardy. „Chci dokázat, že mi nešlo o ty peníze. Bylo to jen financování Agrofertu na deset let,“ řekl.
Babišův návrh kromě hnutí ANO těžko nějaká strana podpoří. Podle poslance za ČSSD a předsedy sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy novela vůbec není potřeba a stačilo by, kdyby se podobným případům vyvádění peněz z vlastních firem více věnovaly finanční úřady. „Je tady 73 tisíc lidí, kteří si v dobré víře koupili státní dluhopisy. Babiš se teď probral, když zjistil, že má problém, a chce měnit zákon. Právě na takové podezřelé případy by se ale měla zaměřit finanční správa,“ řekl Votava.

Finanční správa postup tají

Zjistit z Generálního finančního ředitelství (GFŘ), zdali se zaměřilo na takto podezřelé případy, je ale nemožné. Na opakovaný dotaz, zdali zkoumá způsob nabytí majetku či nezdanitelné příjmy některého ze členů vlády, odmítá GFŘ odpovědět. „Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti se nelze k těmto záležitostem vyjadřovat,“ uvedla mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.
Že finanční správa podobné případy přehlíží, byť jich je mnohem více, potvrdila před časem HN bývalá náměstkyně na ministerstvu financí Simona Hornochová. „U tohoto tématu se naštvu ještě teď. Vyčítá se to jen Babišovi, ale udělali to všichni, pokud vím, finanční správa se tím vůbec nezabývala,“ uvedla Hornochová. Babišův návrh na zdanění úroků z jednokorunových dividend se nelíbí ani tvůrci současného znění zákona, bývalému ministru financí a předsedovi opoziční TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. „Návrh je absurdní, chce trestat desetitisíce domácností, proto ho není možné přijmout,“ řekl Kalousek.
Podle něj chce Babiš odvrátit pozornost od skutečnosti, že se sám hned dvakrát vyvlékl z placení daní. Kromě toho, že inkasuje každý rok devadesát milionů nezdaněných korun, což mu nakoupené dluhopisy umožní až do roku 2022, jeho firma Agrofert si o tyto úroky snižuje daňový základ, a tím pádem odvádí také nižší daně. „V roce 2014 chtěla daňová správa všechny tyhle případy daně vyměřit, protože těch lidí, kterých se to týkalo, bylo více. Jenomže jeden z nich se stal ministrem financí,“ dodal Kalousek.

Pro senátora je to drobnost

Uvedené daňové výhody z dluhopisů vlastní společnosti využívá i senátor Ivo Valenta. Také jeho společnost Synot vydala dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny. Například za rok 2015 vydělal Valenta na úrocích z dluhopisů přes 300 milionů korun.
K Babišově návrhu tyto příjmy zdanit se Valenta nechce vyjadřovat. „Vše by záviselo na konkrétních parametrech legislativní úpravy. Nicméně pro mě se jedná o natolik marginální záležitost, že jí nehodlám věnovat zvýšenou pozornost,“ uvedl senátor. Že se jedná o malé peníze, se snaží přesvědčit i Babiš. Na daních z úroků už ušetřil 52 milionů korun.
Na sociální síti Facebook včera zveřejnil, že všechny peníze rozdá potřebným lidem. „Jak jsem dneska slíbil, rozdávám peníze z dluhopisů, celkem 52 milionů. První je tady malá Nina. Té pošlu milion,“ zveřejnil na své facebookové stránce fotografii malé holčičky.
Podle poslance Votavy je však takový přístup ve chvíli, kdy ministr financí čelí kritice za vyhýbání se placení daní, za hranicí politické kultury. „To minimálně, ale podobně to Babiš udělal i v případě Čapího hnízda. Tohle umí dobře, ale je to nemorální,“ dodal předseda rozpočtového výboru.

***

52 milionů ušetřil Andrej Babiš na daních u výnosů z jednokorunových dluhopisů.

KORUNOVÉ DLUHOPISY Proč jedna koruna Korunové dluhopisy byly určeny zejména pro drobné investory, někdy se jim též říkalo dluhopisy pro domácnosti. V hodnotě jedné koruny je stát vydal proto, aby se každá částka získaná na úrocích mohla okamžitě proměnit na další připsané dluhopisy. Protože se daně při výpočtu zaokrouhlují na celé koruny dolů, žádné se z korunových dluhopisů neplatily. Ministerstvo financí už tehdy uvádělo, že se osvobození od daní týká jen fyzických osob. Jak se daly využít Fyzickými osobami jsou však i majitelé velkých a bohatých firem. Ti brzy zjistili, že pokud jejich společnost vydá několik miliard dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny a oni si je koupí, budou mít zajištěny nezdanitelné příjmy na deset i více let dopředu. Úrok si přitom mohli stanovit sami. Například Andrej Babiš „půjčil“ Agrofertu jednu a půl miliardy na šest procent ročně po dobu deseti let.