Poslanci se budou zabývat zdaňováním korunových dluhopisů


(28.02.2017)

Zpravodajství ČTK | 27.2.2017 | 14:11 | Rubrika: mak for pol pod fin | Téma: Poslanci - Votava Václav


Praha 27. února (ČTK) - Poslanci z rozpočtového výboru se budou na svém jednání příští týden zabývat problematikou zdaňování takzvaných korunových dluhopisů. Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) dnes řekl ČTK, že tento bod nechal zařadit na pořad jednání a vyžádal si k němu analýzy od ředitele finanční správy Martina Janečka i od náměstkyně ministerstva financí Aleny Schillerové. Takzvané korunové dluhopisy, tedy dluhopisy o nominální hodnotě jedné koruny, se dostaly do popředí zájmu v souvislosti s transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO).
Babiš je koupil od svojí tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš navíc musel čelit podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz. Babiš se ale hájil tím, že dluhopisy nakoupil ze svých příjmů a koncem ledna oznámil, že si nechá udělat dva audity svých příjmů a jejich výsledek zveřejní. Do Sněmovny už kromě toho předložil pozměňovací návrh na zdanění výnosů z korunových dluhopisů, které si nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení s firmou.
"Je to věc, která v podstatě hýbe společností, ptají se mě na to samozřejmě i poslanci," řekl Votava k důvodu pro zařazení tohoto bodu. Výbor chce podle něj od generálního ředitele finanční správy Janečka vědět, kolik bylo vydáno korunových dluhopisů a jaká je struktura kupujících. Chce také vědět, zda existuje přehled o výši vydaných firemních dluhopisů a o struktuře firem, které je vydávaly. Výbor bude také zajímat, zda vydání firemních korunových dluhopisů v určitých případech lze považovat za daňový únik.
Vysvětlení po finanční správě chce podle dřívějších informací i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Babiše ještě předtím vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila finanční správa. Babiš mu odpověděl, že správa nespustí plošné kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. Premiérovi také napsal, že finanční správa již v minulosti dospěla k závěru, že vydání korunových dluhopisů nikdy žádný právní předpis nezakazoval a nezdanění úrokového výnosu "nelze bez dalších aspektů hodnotit jako nezákonné".
nlm mha