Z Janečka je hromosvod pro Babiše i opozici


(09.03.2017)

Z Janečka je hromosvod pro Babiše i opoziciHospodářské noviny | 9.3.2017 | Rubrika: Události | Strana: 4 | Autor: Martin Ťopek | Téma: Poslanci - Votava Václav


Generální ředitel finanční správy Martin Janeček asi ještě nezažil, aby ho takhle tvrdě grilovali poslanci, jako tomu bylo včera na rozpočtovém výboru. A aby ho na konci jednání pověřil úkolem, koho mají finanční úřady vyšetřovat.
„Jde to nad rámec toho, co tu doposud bylo zvykem,“ komentoval jednání Janeček. Poslancům se nelíbilo, že finanční správa dostatečně razantně nevyšetřuje ministra financí Andreje Babiše ani další podnikatele, kteří si od vlastních firem koupili takzvané korunové dluhopisy.
Janeček v poslední době čelí kritice jak za to, že jsou finanční úřady příliš striktní, tak za to, že jsou benevolentní v případě korunových dluhopisů. „Kdybyste hájil všechny daňové poplatníky jako pana Babiše, tak jsou z finančních úřadů oblíbené instituce. Což nejsou,“ řekl Janečkovi předseda poslanců za ODS Zbyněk Stanjura.
Babiš si od vlastní firmy Agrofert koupil v roce 2012 dluhopisy za jednu a půl miliardy korun. Využil tak možnosti tehdejšího znění zákona a z dluhopisů, z nichž každý je v nominální hodnotě jedné koruny, mu ročně plyne nezdaněných devadesát milionů korun.
O stejnou částku si pak bude až do roku 2022 snižovat Agrofert daňový základ. Babiš se tím dostal do podezření ze strany opozičních i koaličních politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky, že se tím vyhnul placení daní. Janeček včera poslancům opakovaně uvedl to, co říkal Andrej Babiš – že vše bylo v souladu se zákonem. „Odmítám vyšetřovat emise korunových dluhopisů, když je zákon umožňuje,“ řekl poslancům.
Ti mu proto uložili, aby finanční úřady prověřily, zda Agrofert a další firmy skutečně potřebovaly získat pomocí dluhopisů nové finanční zdroje, zda na ně měli jejich majitelé dostatek prostředků, případně zda vůbec peníze do svých firem poslali. „Jste povinni také zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda to nebylo například skryté vyplacení dividendy,“ řekl bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Výslednou zprávu, jak dopadla prošetření emisí korunových dluhopisů, chtějí poslanci znát do konce května.
Sám Janeček si není jistý, zdali mohou poslanci podobným způsobem úkolovat finanční úřady. „Budeme si na ten úkol muset sednout a zanalyzovat, jaké kompetence nám dává daňový řád a jak se tyto kompetence prolínají s funkcí řídícího výboru,“ řekl.
Janeček přitom v poslední době čelí také kritice ze strany samotného Babiše. Ten si sice například ještě v době příprav elektronické evidence tržeb (EET) práci finančního ředitelství chválil, když se však vyskytly první chyby, dopadly na právě na Janečkovu hlavu.
V lednu se třeba ministr pochlubil, že EET coby klíčový zákon z jeho dílny přinesla jen za první měsíc stoprocentní nárůst tržeb v restauracích a hotelích. Následně ale číslo zpochybnil Český statistický úřad. „Obraťte se na finanční ředitelství, ti to počítali, já s tím nemám nic společného,“ sdělil následně Babiš.
Podobně dopadl Janečkův úřad kvůli kontrolním hlášením, která už rok odesílají všichni plátci DPH. Šéf finanční správy to od Babiše schytal za to, že plnil úkol, aby finanční úřady byly nekompromisní a razantní. Za drobná zpoždění padaly pokuty až 50 tisíc korun. V pondělí Babiš vystoupil s prohlášením, že rozhodl pro zmírnění těchto postihů. „Došel jsem k závěru, že finanční správa se nechová lidsky a ne vždy se selským rozumem,“ řekl ministr financí na adresu Janečkova úřadu.
Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) se dostal Janeček do neobvyklé situace, kdy na jedné straně hájí zájmy svého nadřízeného ministra, a zároveň čelí kritice za jeho chyby. „Je v jakémsi střetu zájmů a některá jeho vystoupení tím mohou být ovlivněna,“ řekl Votava.