Poslanci ČSSD podpoří návrh na vyšší podíl obcí z vybrané DPH


(19.04.2017)

Zpravodajství ČTK | 18.4.2017 | 14:38 | Rubrika: mak pol pod for


Praha 18. dubna (ČTK) - Poslanci ČSSD v rozpočtovém výboru i na plénu podpoří návrh zastupitelstva Libereckého kraje na zvýšení podílu obcí z vybrané daně z přidané hodnoty. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Podmínkou je, že se do návrhu nedostanou zásadní změny proti původně předložené podobě. Příslušnou novelou zákona o rozpočtovém určení daní se bude ve středu zabývat rozpočtový výbor.
"Členové rozpočtového výboru za sociální demokracii podpoří tuto novelu. Podpoří ji také poslanecký klub, pokud tam nebudou zásadní změny oproti tomu, co předkládá Liberecký kraj," řekl Votava.
Návrh zvyšuje podíl obcí a měst z vybrané DPH z nynějších 21,4 procenta na 23,58 procenta, a to od příštího roku. Podle vlády by tak státní rozpočet přišel o 8,4 miliardy korun, které by získaly obce. Vláda loni v květnu s návrhem vyslovila nesouhlas, Sněmovna ho však začátkem letošního března propustila do dalšího kola projednávání.
Obce měly až do konce loňského roku z vybrané DPH 20,83 procenta. Změna zákona z roku 2015 jim od letošního roku přidělila 21,4 procenta. Podle předkladatelů ale není toto zvýšení dostatečné. Další navýšení by podle nich obcím vykompenzovalo peníze, o které přišly v roce 2012, kdy zákon za tehdejší pravicové vlády podíl obcí na DPH snížil. Tehdy bylo cílem získat peníze do státního rozpočtu kvůli financování druhého důchodového pilíře, který ale současná vláda zrušila.
Votava také řekl, že sociální demokraté jsou připraveni podpořit pozměňovací návrh, který při přerozdělování peněz obcím posiluje kritérium počtu žáků navštěvujících školu v daném místě. Pro obce by tento návrh znamenal zvýšení částky na jednoho žáka v průměru z 9700 na 13.700 korun, dodal Votava.
Ve Sněmovně jsou ještě dva obdobné návrhy na zvýšení podílu z vybrané DPH. Předložilo je zastupitelstvo Pardubického kraje a poslanci ODS. Navrhují mimo jiné vrátit obcím podíl na dani z příjmů podnikatelů. O něj obce přišly od letošního roku. K jejich projednání se Sněmovna zatím nedostala.
nlm jw