Přísnější hypotéky. Lidé chtějí ručit byty rodičů či babiček


(11.05.2017)

Pražský deník | 11.5.2017 | Rubrika: česko | Strana: 7 | Autor: JAN KLIČKA


Už měsíc platí tvrdší regule pro úvěry na bydlení. Klienti to řeší jako kdysi – nabízejí majetky příbuzných.

Praha – Chcete byt či dům? Ukažte, že máte pětinu našetřeno. Nová regulace hypoték, kterou od dubna doporučila Česká národní banka poručila (ČNB),
se už projevuje v reálu. Získat úvěr na bydlení je obtížnější.
Banky jednak zdražily sazby hypoték v pásmu 80 až 90 procent, aby oddělily movitější klienty od těch méně majetných. Kdo nemá pětinu úspor, dostává teď v průměru až o procento vyšší sazbu než ten, který má našetřeno. Navíc ani s vyšší sazbou není na hypotéku žádný automatický nárok – banky smějí hypotéku mezi 80 až 90 procenty ceny nemovitosti poskytnout jen 15 procentům svých klientů, přičemž stoprocentní hypotéky byly „zakázány“ už loni.
Co z toho vyplývá? Tlak na vlastní úspory roste. A protože složit milion korun při nákupu pětimilionového bytu je „darda“, vrací se opět do hry zastavování jiných než kupovaných nemovitostí. Za žadatele se zaručují rodiče či prarodiče.
„Zpřísnění hypoték vyvolalo i větší tlak na vzájemnou pomoc rodičů dětem, kteří se snaží dát svoji nemovitost do zástavy v případě chybějících prostředků jejich dětí. Z našich průzkumů vyplývá, že pomáhá téměř polovina rodičů, a to zejména ve větších městech. Od dubna se meziročně zájem dát do zástavy nemovitost rodičů při sjednání hypotéky mladých lidí do 30 let navýšil o 15 procent,“ potvrzuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Obdobnou situaci předvídají i další finanční ústavy. „Klienti buď budou muset mít naspořeno, nebo budou muset ručit další nemovitostí, například bytem či domem rodičů,“ souhlasí mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.
Banky od začátku roku upozorňují, že nová regulace se může paradoxně otočit proti klientům, protože co jim nebude smět půjčit banka, budou hledat jinde a dráž. V lepším případě u stavební spořitelny nebo nebankovní společnosti. Jenže tyto úvěry jsou monitorovány v registrech dlužníků. Nejhorším scénářem je to, že si lidé hotovost na základ pro hypotéku seženou u nelegálních lichvářů. Banky takové dluhy lidí ani neodhalí, protože lichvář „logicky“ do žádného rejstříku nic nehlásí.
Kdo mohl, obstaral si hypotéku ještě před dubnovým zpřísněním. Podle dat ministerstva pro místní rozvoj vzrostl počet hypoték v prvním čtvrtletí o pětinu. Banky jich poskytly 26 752. Za celý loňský rok pak finanční ústavy poskytly rekordních 112 tisíc hypoték v objemu 218,3 miliardy korun.
Na bydlení mají teď Češi rozpůjčováno přes bilion korun.
Sněmovna přitom projednává tzv. technickou novelu zákona o ČNB, která by poskytnutí hypotéky ještě více zpřísnila. Kromě ukazatele LTV (poměr úvěru vůči ceně kupované nemovitosti) by se posuzovaly další dva ukazatele: DSTI a DTI. Zjednodušeně: jak vysoké má žadatel všechny své dluhy vůči příjmům, což by vyřadilo další zájemce o vlastní bydlení.
Drsnější podmínky mají přitom platit i pro stávající úvěry při refinancování.
Rozpočtový výbor sněmovny bude o zákonu a pozměňovacích návrzích hlasovat v příštím či přespříštím týdnu. Proti dalšímu zpřísnění je třeba poslanec ODS Jan Skopeček, pochyby ale zaznívají i od dalších. „Domnívám se, že to může ztížit dostupnost hypotečních úvěrů – a tedy i dostupnost bydlení – především pro mladé rodiny s dětmi a pro lidi s nižšími příjmy,“ popsal Deníku šéf rozpočtového výboru výVáclav Votava (ČSSD).
Také on se bojí, aby lidé nehledali hotovost u lichvářů. Za rozumné by považoval mít naspořenu desetinu.
Otázkou je, zda na zákon vůbec dojde. „Mám trochu obavy, aby celý legislativní proces byl ukončen do voleb. V opačném případě by zákon tzv. spadl pod stůl,“ dodává.