Zemanův bleskový poker


(11.05.2017)

Lidové noviny | 11.5.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: KATEŘINA SURMANOVÁ ELIŠKA NOVÁ

Prezident svolal koaliční lídry, ač věděl, že premiér nebude v ČR * Navrhl dvě řešení krize * ČSSD trvá na odchodu Babiše

PRAHA Ve chvíli, kdy se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) včera ve Kbelech chystal nastoupit do letadla, zapípala mu na mobilu zpráva. Dozvěděl se z ní, že prezident Miloš Zeman svolal předsedy tří koaličních stran na rychlou poradu do Liberce, kde je zrovna na pracovním výjezdu. Dobře věděl, že na takový se zrovna chystá i Sobotka, který vyrážel na plánovanou návštěvu Lucemburska, a nemá tak šanci dostat se do Liberce.
Sám Zeman čelí kritice, že řešení domácí ústavní krize odsouvá až za výjezd do Číny. Do té doby nechce přijmout odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Bleskovým povoláním koaličních lídrů na sever Čech tak zkusil obrátit osten na premiéra – hrát na strunu, že on taky odjel do zahraničí a právě ve chvíli, když hlava státu projevila ochotu zabývat se rozkládající se vládou. „Prezident republiky svoláním libereckého jednání pokračuje v politických konzultacích s cílem uklidnit situaci, kterou vyvolal premiér,“ sdělil k tomu na sociální síti hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Premiéra na setkání zastoupil první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Zeman avizoval, že má pro koalici dva návrhy řešení. Jedním jsou předčasné volby, což vládní strany nechtějí. O druhém návrhu nechtěl nikdo nic říct, dokud se neprojedná obsah schůzky uvnitř stran, vedení ČSSD se sejde zítra. Babiš pak v noci podle serveru Novinky. cz naznačil, že druhou variantou je vláda bez něj a Sobotky.
Návrh na odvolání Babiše odeslal premiér na Hrad minulý pátek, od té doby Zeman přes mluvčího vzkazoval, že ho ústava neváže žádnými lhůtami a na všechno je dost času po Číně. „Prezident měl od pátku k dispozici řadu dní, kdy mohl svolat schůzku šéfů vládních stran. Vybral si ale jediný den, kdy je předseda vlády v zahraničí,“ řekl Sobotka novinářům poté, co jeho letadlo v Lucemburku přistálo.
Sociální demokraté mají za to, že je to od Zemana další schválnost, kterou pokračuje v touze izolovat Sobotku uvnitř ČSSD. Daří se mu ale pravý opak, oranžoví se kolem předsedy semkli.
„Zeman sezval lídry stran do Liberce, když je premiér v Lucembursku. Zlomyslnost? Co jiného si o tom myslet,“ napsal na Twitteru poslanec Václav Votava.
Od prezidenta je to už druhá rána pod pás, které se vůči Sobotkovi dopustil. První přišla minulý čtvrtek, kdy Zeman zinscenoval nedůstojné divadlo, v němž Sobotku ponížil, protože se choval, jako kdyby mu ministerský předseda přišel oznámit, že končí. To se ale nestalo. Premiér sice chtěl původně na Hrad přinést demisi vlády, ale rozmyslel si to, když se dozvěděl, že Zeman hodlá odvolat jen jeho samého a zbytek ministrů nechat na místě. Pak by ČSSD nedosáhla toho, oč usiluje – konce Babiše ve vládě.
Prezident podmiňuje přijetí návrhu na odvolání zrušením koaliční smlouvy. V ní se praví, že premiér musí hledat shodu, když chce odvolat člena vlády za stranu či hnutí, jejichž předsedou není. V tomto výkladu ústavy Zemana nikdo nepodporuje. Babiš sám rezignovat odmítá.
Kvůli odposlechům ministra financí se příští týden na žádost lidovců sejde Bezpečnostní rada státu.

Pokračování na straně 2

Zemanův bleskový poker
Dokončení ze strany 1

Navzdory tomu, jak tvrdá slova v posledních dnech padají, tři vládní strany chtějí jako koalice pokračovat. Alespoň se na tom shodly na včerejším ranním jednání. Hnutí ANO nadto ještě vyzvalo ČSSD, aby vypověděla koaliční smlouvu. Strana to odmítla s tím, že ji může vypovědět hnutí, pokud má takovou potřebu. V tom se politici zdráhají, protože věří, že za tím, kdo to udělá, půjde zodpovědnost za rozvrácení poměrně úspěšné a oblíbené vlády.
Pokud by měl kabinet pokračovat na nynějším půdorysu, stále platí podmínka ČSSD a KDU, že to musí být bez Babiše. A že jeho nástupce musí být důvěryhodná osoba, která není spojená s Agrofertem. Na tom lidovci i sociální demokraté lpí kvůli podezření, že finanční správa dostatečně nezkoumá, jestli Babiš a holding Agrofert krátili stát na daních prostřednictvím emise korunových dluhopisů.
Včera také neoficiálně padlo jméno té, která by měla předsedu hnutí nahradit v čele ministerstva financí. Jde o nynější náměstkyni Alenu Schillerovou. Zatím ale návrh na její jmenování nepřišel v náležité formě. Až se tak stane, premiér její vhodnost posoudí.

Co bude v říjnu?

Extrémně vypjatá situace vyvolává otázku, co bude po podzimních sněmovních volbách. Pokud se nezmění trend v preferencích, což je po probíhajících skandálech možné, hnutí ANO by získalo většinu voličské podpory. Vzhledem k tomu, že prezident Zeman se teď postavil otevřeně na Babišovu stranu, je vysoce pravděpodobné, že by ho pověřil sestavením nové vlády. A v tom bude nejspíš problém, protože podle slov zástupců většiny stran je Babiš nepřijatelným partnerem.
„Andrej Babiš nemůže být členem této vlády a podle mě nemůže být členem ani té příští,“ uvedl premiér Sobotka ve včerejších Hospodářských novinách. Podobně se vyjádřil také první místopředseda lidovců Marian Jurečka.
Na otázku LN, jestli si dovede představit povolební spolupráci s hnutím ANO, odpověděl: „Vždy říkám, že pro nás je důležité sedět u stolu, případně vyjednávat s partnery, u kterých budeme vědět, že se podaří prosadit co nejvíce z programu KDU-ČSL. S kým bych u stolu nikdy neseděl, jsou extremistické strany typu komunistů a SPD Tomia Okamury. Ale musím říct, že po tom, co vidíme v těchto dnech, představa spolupráce s Andrejem Babišem začíná být poměrně vzdálená.“ Z vyjádření představitelů ODS a TOP 09 plyne, že ani oni se nechtějí s Babišem spojovat v případném vládním angažmá. Možná je pak širší koalice, v níž ANO nebude.
Vedle vztahů v koalici se rozklížil i křehký a relativní mír mezi sociálními demokraty a Milošem Zemanem. To, že s ním tři ministři ČSSD odmítli dnes večer odletět doČíny, znamenalo vypovězení války a deklaraci, že oranžoví stojí za svým předsedou.

Spor, nebo žaloba

Předevčírem pak navíc předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že horní komora dává Zemanovi čas do úterý, aby Babiše odvolal, jak mu to jasně ukládá ústava. Pak měla podle Štěchových slov přijít na řadu příprava ústavní žaloby na prezidenta. „Jde o vyhrožování prezidentu republiky, což je v demokratické společnosti nepřijatelné. Pan prezident není ústavně nečinný, ctí ústavu, a kdo tvrdí opak, lže. Pan prezident v žádném případě nebude podléhat ultimátům. Co je zásadní, v ústavě není stanovena žádná lhůta,“ reagoval Ovčáček.
Na tak tvrdý nástroj, jako je ústavní žaloba, podle všeho nedojde, i kdyby se prezident neměl k odvolávání ani po návratu z Číny. Předseda klubu senátorů ČSSD Petr Vícha včera řekl, že premiér zvolí spíš cestu kompetenční žaloby, již si spolu před Ústavním soudem veřejné instituce vyjasňují, co která z nich může. „Žádný konkrétní termín pro podání žaloby nezmínil,“ sdělil ČTK Vícha. On i většina kolegů z dolní komory považují kompetenční spor za lepší řešení pro nynější ústavní klinč. Je to i jednodušší, stačí, aby se premiér obrátil na soud, žaloba vyžaduje schválení většinou senátorů i poslanců.