Návštěva Jiřího Paroubka v Brdech


(28.03.2007)

Návštěva Jiřího Paroubka ve vojenském prostoru v Brdech dne 28.3.2007

Diskutovat s lidmi z okolí vojenského prostoru Brdy o americkém radaru přijel ve středu 28.3. předseda ČSSD Jiří Paroubek spolu s místopředsedou sněmovny a stínovým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.
Předtím ale navštívili samotný vojenský prostor v Brdech u obce Mišov, kde by mohl radar v budoucnu stát, a také bývalá ruská kasárna, o která Američané projevili zájem. Sem je doprovázeli poslanci za Plzeňský kraj Václav Votava, Jan Látka, Václav Šlajs, Václav Grüner a senátorka Jiřina Rippelová, která celou akci organizačně zajišťovala. Dále přijali pozvání starostové z okolních obcí a další autobus směřující do vojenského prostoru zcela zaplnili čeští i zahraniční novináři, kteří tak využili možnosti navštívit jinak uzavřená místa.
V sále kulturního domu u fotbalového hřiště v Příkosicích poté čekaly na Jiřího Paroubka a Lubomíra Zaorálka více jak tři stovky místních lidí. Sál byl zcela zaplněn sedícími i stojícími posluchači.
"Chtěli jsme mluvit s lidmi, poznat místo, kde má radar stát, protože jen z lavic Poslanecké sněmovny by nebylo dobré rozhodovat o tak závažné věci", ujal se slova Jiří Paroubek.
Lubomír Zaorálek pak zhodnotil průběh jednání o radaru v Poslanecké sněmovně a vůbec přístup k informování a diskusi s veřejností ze strany vlády. "Dvakrát jsme požadovali jsme debatu o radarech v Poslanecké sněmovně, chtěli jsme po vládě informace, koaliční poslanci ji ale neumožnili," vysvětlil Zaorálek důvod, proč se o radaru zatím mezi poslanci příliš nediskutovalo. Kritizoval vládu, že nediskutuje s občany, nehledá argumenty a nechce nic vysvětlit. Jiří Paroubek k tomu doplnil, že v rozhovoru s velvyslancem USA ho otevřeně upozornil, že pokud bude vláda přistupovat k občanům v otázce radaru tak arogantně jako dosud, může to zhoršit vztah českých lidí k USA. Zdůraznil, že česká vláda za pod vedením ČSSD plnila všechny své spojenecké závazky a toto je poprvé, kdy ČSSD nesouhlasí. Požaduje, aby smlouva nebyla bilaterální, ale aby se o radaru rozhodovalo v rámci NATO a hlavně na základě celostátního referenda.
Přítomní občané v diskusi projevili především strach ze zdravotních následků z provozu radaru, z případného útoku vůči němu a poukazovali také na lichost argumentu, že radar bude sloužit k ochraně České republiky. To jim potvrdil i Lubomír Zaorálek, když prozradil, že radar má skutečně v první řadě sloužit k ochraně pozemních radarů umístěných ve Skotsku a na Aljašce.
Lidé si dále stěžovali na nedostatek informací a dezinformace a zlehčování jejich obav ze strany různých orgánů, například i Plzeňského kraje. Příklady dezinformací uvedl ve svém vystoupení starosta Trokavce Jan Neoral. Třeba rozptyl údajů ve výkonu radaru byl od 150 kW do 4,5 MW (což je 30 x více než první informace). Navíc výkon amerického systému Aegis, který je na šesti bojových lodích USA je 20 MW pro dosah 2 500 km. Radar v Brdech by měl mít dosah 5000 km. "Takže uvidíme, kolik oprav ještě ministerstvo obrany udělá, než přizná skutečný výkon," konstatoval starosta.
Na následné tiskové konferenci slíbil poslanec Václav Votava za poslance ČSSD z Plzeňského kraje, že nebudou hlasovat pro umístění radaru. Také kritizoval postup rady Plzeňského kraje, která bez projednání v zastupitelstvu sama vydala souhlasné stanovisko s umístěním radaru a informoval o tom, že krajští zastupitelé za ČSSD budou v zastupitelstvu iniciovat diskusi o radaru.

Fotografie z akce lze shlédnout ve speciální fotogalerii zde.