ČSSD se trhá od Zemana


(06.05.2017)

Právo | 6.5.2017 | Rubrika: Publicistika | Strana: 6 | Autor: Alexandr Mitrofanov

Zdálo se, že je nic nerozdělí. Mám na mysli Miloše Zemana a část voličů, členů a funkcionářů ČSSD.
Ani Zemanovy nepřátelské výpady, které trvají řadu let a stranu několikrát poškodily, nevedly k roztržce. Počínaje tímto čtvrtkem se to ale změnilo. Poslanec za ČSSD Václav Votava, předseda rozpočtového výboru Sněmovny, se rozhořčuje: „Podle pana prezidenta slušní lidé v sedm hodin ještě spí a nepracují. Myslím, že tím urazil řadu lidí, co musí již v šest hodin ‚zařezávat‘ v práci.“
Přidává se další poslanec soc. dem. Richard Dolejš – na Hradě to bylo ostudné divadlo v režii prezidenta Zemana, motivované jeho touhou po pomstě. Do třetice další poslanec za ČSSD Ladislav Velebný – Sobotkův tah podle něj Zemana přinutil k takovému chování, které prozradilo prezidentovu pravou tvář starého pána, který chce jen pomstu a plivat oheň a neumí se chovat jako státník. „Z jeho strany to byla šaškárna, která tak snížila kredit naší země v Evropě i ve světě.“
Je možné, že by to byla pouhá vyjádření některých poslanců, zatímco vedení strany zastává jiné stanovisko?
Ne, to nesedí. Korunu Zemanově hodnocení totiž včera opakovaně nasadil člen politického grémia ČSSD a předseda Senátu Milan Štěch.
Když shrnu jeho výroky, je jednání prezidenta protiústavní, on sám mu pak připomíná senilního muže, který už nesvede nic jiného než hrozit holí. Kdyby v ohýbání ústavy pokračoval, tedy kdyby odmítal vyhovět legitimnímu Sobotkovu návrhu na odvolání Andreje Babiše z vlády, bude ČSSD uvažovat o tom, že na něj podá ústavní žalobu.
To je vyhlášení války. Pohár přetekl. Ať už váže řadu sociálních demokratů k Zemanovi sentimentální vzpomínka na dobu, kdy oni byli mladší a on vedl stranu a vyhrál volby, převážil pocit levicově smýšlejícího člověka: odpor ke zpanštělosti.
Zeman zpanštěl ukázkově. Poznámka, že „slušní lidé v sedm ráno nepracují“, byla posledním hřebíčkem. Nevypadá to teď, že by mohl být kandidátem ČSSD na Hrad.