Zpřísnění hypoték naráží


(05.05.2017)

Hospodářské noviny | 5.5.2017 | Rubrika: Podniky a trhy | Strana: 16 | Autor: Leoš Rousek a Olga Skalková |

ČNB CHCE NOVÁ PRAVIDLA PRO POSKYTOVÁNÍ ÚVĚRŮ NA BYDLENÍ DOSTAT DO ZÁKONA. PŘIJETÍ NOVELY SE ALE VÝRAZNĚ KOMPLIKUJE.

Nad plánem České národní banky dostat už letos tvrdší páky, které omezují, kolik a komu banky mohou půjčit na bydlení, se stahují mraky.
Příčinou není jen zuřící vládní krize, ale také přetrvávající rozepře o míře a nutnosti zpřísnit hypoteční úvěrování. Ty se vedou mezi bankami a zprostředkovateli, kteří na trhu působí, a centrální bankou, která na jejich činnost dohlíží. Včerejší veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně o hypotékách to jen potvrdilo.
„Centrální banka musí být dopředu hledící a předcházet možnému negativnímu budoucímu vývoji,“ uvedl ve sněmovně viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.
Spor je o znění novely zákona o ČNB, kterou do parlamentu předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Centrální banka chce zákonem stanovit, jak velká může být splátka hypotéky vzhledem k příjmům klienta banky, a zavést podmínku vlastních peněz pro získání úvěru na bydlení. Chce také omezit objem hypoték nad 80 procent hodnoty zastavované nemovitosti, který banky mohou poskytnout.
V současnosti může centrální banka hypoteční trh ovlivňovat doporučeními, kterými se banky ale nemusí řídit. ČNB chce získat nástroje vymezené zákonem, aby mohla účinněji zabránit budoucím možným realitním krizím. Trh v posledních letech i díky nízkým úrokům zažívá prudký růst cen nemovitostí. Slyšení, které svolal parlamentní rozpočtový výbor ve snaze najít kompromis, se ale proměnilo v potvrzení zákopové války mezi regulátorem a finančními institucemi.
„Na jedné straně chápu, že se ČNB snaží být obezřetná, na druhé straně by ale opatření měla být vyvážená, aby se dostupnost bydlení významně nesnížila,“ prohlásil předseda výboru Václav Votava (ČSSD), podle kterého jednání ukázalo, že jde o závažné téma, a proto bude výbor přijímat pozměňovací návrhy až do 12. května.
„Na semináři zněla dost velká kritika omezení dostupnosti hypoték i obava, že lidé budou hledat jiné zdroje financování bydlení a v extrémním případě je to může nahnat i do šedé zóny,“ řekl Votava.
Původně měl zákon na banky dopadnout od listopadu. Podle Votavy je teď nejisté, jestli se celý legislativní proces stihne do podzimních voleb. A to bez ohledu na dění ve vládě. „Zatímco doteď jsem to viděl s otazníkem, teď to vidím s velkým otazníkem,“ řekl.
Na akci dorazilo okolo 30 představitelů finančního sektoru, a výrazně tak počtem předčili zástupce ČNB, ministerstva financí i poslanců. Část kritiků se shodla, že z navrhovaných opatření ČNB považují za přijatelné jen zavedení maximální výše hypotéky na 90 procent hodnoty bytu či domu. „Jako bankéř mohu říct, že toto omezení není špatný krok,“ uvedl na semináři Jan Sadil z představenstva ČSOB, který na hypotéky dohlíží.
Sadil v parlamentu zastupoval i Českou bankovní asociaci, která má kvůli rozdílným názorům svých členů k novele neutrální postoj. On sám zavedení ostatních opatření považuje za nevhodné.
Ministerstvo financí, které je předkladatelem novely, říká, že je připraveno diskutovat nad konkrétními dílčími úpravami.
Nezávisle na parlamentním semináři se pro nutnost zpřísnit pravidla pro hypotéky vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok během čtvrteční tiskové konference. Ta byla první, kterou banka uspořádala po dubnovém ukončení intervencí proti koruně. Banka si tak otevřela cestu ke zvýšení úroků ze současných takřka nulových hodnot.
„Hypotéky u nás tvoří více než 50 procent veškerého úvěrového trhu. Tyto věci jsou vážné, jsou bohužel většinově podceňovány a nám nezbude nic jiného než důsledně vymáhat doporučení, která už používáme,“ řekl Rusnok. Dodal, že centrální banka může použít i další svoje nástroje, pokud se bude nadále obávat o finanční stabilitu. Ovšem tyto nástroje, například požadavek na vyšší poměr kapitálu vůči úvěrům bank, postihují trh jako celek, nikoliv pouze hypotéky.
I Rusnok se obává, že je brzké přijetí novely zákona ve znění prosazovaném ČNB v ohrožení. „Bohužel jsme se ocitli v horké fázi předvolební kampaně, kdy se více akcentují jisté populistické postoje. To přijetí je ohroženo, to je evidentní. Považujeme to za velmi nešťastné, protože se tím ohrožuje naše možnost efektivně vykonávat politiku finanční stability,“ dodal guvernér.

***

27,6 procenta byl meziroční růst objemu hypoték v Česku za první čtvrtletí roku – lidé si na nich od bank půjčili rekordních 57,6 miliardy korun. O 23,5 procenta na 28 466 pak vzrostl jejich počet. Prudký růst experti přičítají i obavám lidí z dopadů přísnější regulace ze strany ČNB, která platí od dubna.

UKAZATELE, KTERÉ CHCE ČNB NAŘÍDIT BANKÁM

* Výše hypotéky k ceně kupované nemovitosti

Dnešní maximální limit formou doporučení je 90 procent hodnoty kupované nemovitosti. Omezený je ale i prodej hypoték mezi 80 a 90 procenty – u jednotlivých bank mají v každém čtvrtletí tvořit maximálně 15 procent ze všech nově poskytnutých hypoték. Očekává se, že stejně by výši hypoték ČNB omezila i zákonem.

*Maximální výše všech dluhů klienta vzhledem k jeho příjmu

Bude se počítat jako podíl součtu měsíčních splátek všech dluhů na čistém měsíčním příjmu.
ČNB ho bankám dosud nestanovuje.

* Maximální výše splátky hypotéky vzhledem k měsíčnímu příjmu

Ani tento ukazatel ČNB nestanovuje. Dříve uvedla, že by splátka neměla být vyšší než 40 procent měsíčního příjmu, nyní uvažuje o 50 procentech.

Graf

HYPOTÉKY (ZATÍM) ROSTOU
(objem v mld. Kč, 2016 2017)

leden
12,646
17,532

únor
14,615
18,95

březen
17,906
21,131

Zdroj: Fincentrum Hypoindex, HN

Foto popis|

O autorovi| Leoš Rousek a Olga Skalková, autori@economia.cz