O nejlepšího inovátora se utká osm bank


(01.06.2017)

Finance (newsletter) | 30.5.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1

BANKY

Stále větší tlak na úspory a hrozba nové konkurence nutí banky k rychlejší digitalizaci. Už od ledna příštího roku by měly na základě evropské směrnice vpustit do oblasti platebních služeb 1 jiné hráče. Ti pak budou moci zákazníkům nabízet například aplikace, pomocí nichž bude možné ovládat účty v několika různých bankách z jediného místa a zadávat přes ně i platební příkazy. Má jít o jednu z největších změn v bankovnictví, kterou se EU snaží zvýšit konkurenci ve finančních službách.
Předpokladem k otevření tohoto dosud výlučného hřiště bank i dalším firmám je zakotvení unijní směrnice do české legislativy. Nový zákon sice neprošel celým legislativním procesem, vše ale nasvědčuje tomu, že se tak stane před podzimními parlamentními volbami. "Nový zákon 0 platebním styku má Poslanecká sněmovna na programu 6. června," potvrzuje předseda rozpočtového výboru Václav Votava.
Stávající banky chtějí mít před konkurencí náskok, a tak vylepšují nejen samotné produkty, ale také služby klientům. Snaha představit nejzajímavější nejen technologické novinky je vidět i na účastnících devátého ročníku ankety Bankovní inovátor, která je samostatnou kategorií výzkumu Ceny Hospodářských novin Nejlepší banka 2017. O jejím vítězi rozhoduje internetové hlasování veřejnosti, které se uskuteční od 23. května do 12. června. Odborným partnerem je Česká bankovní asociace a partnerem společnost IBM ČR. Výzkum probíhá pod záštitou viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka.
Stejně jako v minulosti produkty nebo služby do soutěže nominovaly samotné banky. Letos však poprvé přihlášené inovace posuzovala odborná komise Ceny Hospodářských novin Nejlepší banka 2017, která nechala do finále projít osm ze čtrnácti přihlášených projektů.