Omezení hypoték se zmírňuje


(23.05.2017)

Hospodářské noviny | 23.5.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: Olga Skalková


POSLANCI CHTĚJÍ, ABY NA HYPOTEČNÍ ÚVĚRY DÁL DOSÁHLO VÍCE LIDÍ

Omezení hypoték nemusí být nakonec tak tvrdé, jak si centrální banka přeje. Poslancům připadá, že by to pro řadu lidí výrazně omezilo dostupnost bydlení. Chystanou novelu zákona o ČNB, která má přísnější pravidla zavést, se proto snaží zmírnit.
Tvrdší regulace se nemá týkat refinancování hypotéky – tedy když v průběhu jejího splácení člověk mění banku. A banky mají získat také větší volnost v půjčování peněz lidem, kteří přísná pravidla v danou chvíli nesplní.
„Je obava, že pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, bude obtížné se k hypotéce dostat. Tento pozměňovací návrh míří mimo jiné i na rodiny s dětmi, pro které by nově nastavená pravidla zhoršila šanci na hypotéku,“ říká Václav Votava (ČSSD), šéf rozpočtového výboru sněmovny, který změny v zákoně inicioval. Sama ČNB zatím nechce snahu poslanců komentovat. Jde o to, že centrální banka chce mít silnější nástroje, jak si přísnější pravidla vynutit. Nyní se jedná pouze o doporučení, kolik mohou banky na hypotékách napůjčovat – většina lidí už musí mít nachystánu alespoň pětinu ceny nemovitosti. Díky novele by to ale ČNB mohla bankám diktovat ze zákona včetně dalších požadavků ohledně výše příjmu žadatele.
Centrální banka tím chce docílit toho, aby už hypotéku nedostával každý jako doposud. Nyní na nich Češi splácejí téměř bilion korun, jen za letošní první čtvrtletí si napůjčovali rekordních 58 miliard. ČNB se obává, že řada lidí by mohla mít potíže úvěr splácet, pokud by se ekonomice přestalo dařit a stoupla by třeba nezaměstnanost.
Přísnější pravidla se proto měla vztahovat i na refinancování hypotéky. ČNB chtěla, aby se na takový úvěr nahlíželo jako na úplně nový. Pro řadu lidí by to zejména v prvních letech splácení mohlo znamenat, že při přechodu za lepším úrokem by od nich nová banka mohla znovu žádat úspory na část nemovitosti, ale i vyšší příjem, byť dosud splácí bez potíží.
„Při refinancování nedochází ke koupi nové nemovitosti, a tím ani k dalšímu tlaku na růst cen nemovitostí který chce centrální banka zákonem zmírnit,“ připomněl Votava, že současný vysoký zájem o hypotéky výrazně zvedl ceny bytů a domů.
Ani podle Jana Sadila z vedení ČSOB, pod niž spadá i lídr trhu, Hypoteční banka, nejsou refinancované hypotéky rizikem pro vytváření realitní bubliny. „Jako bankéř jim ale nejsem moc nakloněný,“ prohlašuje.
Letos lidé refinancují kolem pětiny hypoték, jimž končí fixace – tedy pevná úroková sazba, kterou si sjednali vždy na určitý počet let. Podle analýzy poradenské společnosti Golem Finance se to letos týká 139 tisíc klientů, příští rok dokonce 155 tisíc. „Jejich počet dál poroste, protože novou hypotéku si v posledních letech bere každoročně víc lidí,“ říká šéf společnosti Libor Ostatek.
Pokud by se na refinancované hypotéky nahlíželo jako na nové, snížilo by to konkurenci mezi bankami. Nemohly by se mezi sebou tolik přetahovat o klienty, protože řada lidí by na změnu banky nemohla pomýšlet.
Dalším zjemněním, které poslanci navrhují, je, aby banky mohly půjčovat více peněz bez ohledu na pravidla. Původně měly mít možnost takto poskytnout tři procenta z celkového objemu nových hypoték, zákonodárci ale žádají pět procent. Týká se to například mladých lidí po škole, u nichž se předpokládá, že v budoucnu jejich plat poroste – nyní by ale na hypotéku nedosáhli. Nebo těch, kteří vlastní velký majetek, například nemovitosti, ale nemají dostatečné příjmy.
Poslanci budou zmíněné změny v novele zákona řešit na začátku června. Bankéři, které HN oslovily, přitom očekávají, že v průběhu projednávání se mohou objevit ještě další návrhy na zmírnění.
Podle šéfa rozpočtového výboru Votavy je to pravděpodobné. „Osobně si kladu otázku, zda by nestačilo, aby ČNB měla jen právo určovat výši hypotéky vzhledem k hodnotě zastavené nemovitosti,“ prohlašuje Votava.

Komentář, strana 8

Je obava, že pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, bude obtížné se k hypotéce dostat. Václav Votava předseda rozpočtového výboru, ČSSD

O autorovi| Olga Skalková, olga.skalkova@economia.cz