ČSSD v Plzeňském kraji povede do sněmovních voleb opět Chovanec


(05.06.2017)

Zpravodajství ČTK | 2.6.2017 | 22:46 | Rubrika: pol pod for

Plzeň 2. června (ČTK) - Sociální demokraty v Plzeňském kraji povede letos do sněmovních voleb stejně jako při minulých volbách v roce 2013 Milan Chovanec, ministr vnitra a místopředseda strany. Stejné obsazení jako před čtyřmi lety mají i druhé a třetí místo kandidátky, které zaujmou poslanci Václav Votava a Igor Jakubčík. Krajští členové strany o tom rozhodli v korespondenčním hlasování, oznámila dnes ČSSD v tiskové zprávě. V minulých volbách do Sněmovny sociální demokracie v kraji zvítězila.
Primárek v Plzeňském kraji se zúčastnilo 40 procent tamních sociálních demokratů. Chovanec získal 89 procent hlasů. Mezi lídry ostatních stran bude například za hnutí ANO zřejmě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, komunisty povede poslanec Jiří Valenta a ODS děkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová.
Chovanec je plzeňský rodák. Členem ČSSD je od roku 1997, od roku 2011 předsedou strany v Plzeňském kraji a poslední zhruba čtyři roky místopředsedou strany v celostátním vedení. Od roku 2010 také zastával funkci plzeňského hejtmana, když ve funkci nahradil Miladu Emmerovou (ČSSD). Funkci hejtmana obhájil po volbách 2012, ale v lednu 2014 odstoupil v souvislosti se zvolením poslancem.
Sociální demokraté již zvolili lídry pro podzimní sněmovní volby celkem v šesti krajích. Kromě Chovance budou jedničkami kandidátek předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v Jihomoravském kraji, poslankyně Markéta Wernerová v Karlovarském kraji, poslanec Jan Birke v Královéhradeckém kraji, předseda Sněmovny Jan Hamáček ve Středočeském kraji a poslanec Antonín Seďa ve Zlínském kraji.