Výbor bude opět řešit korunové dluhopisy a zajišťovací příkazy


(14.06.2017)

Zpravodajství ČTK | 13.6.2017 | 14:11 | Rubrika: mak pol pod for

Praha 13. června (ČTK) - Poslanci z rozpočtového výboru se budou ve středu opět zabývat kontrolou zdanění korunových dluhopisů. Od finanční správy chtějí slyšet odpovědi na své dodatečné dotazy. S vedením finanční správy chtění také probírat používání zajišťovacích příkazů. Stojí to v pozvánce na jednání výboru. Přijít má přímo ministr financí Ivan Pilný (ANO, přizváno je vedení Generálního finančního ředitelství.
Výbor se kontrolou zdanění dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny, tzv. korunových dluhopisů, zabýval letos v březnu. Téma vyvolalo pozornost kvůli transakci bývalého ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, jenž je v minulosti koupil od společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Koupil je objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Transakce se řešila i na plénu Sněmovny, která Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil podezření z daňových úniků. Kvůli kauze Kvůli se rozhodl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Babiše z vlády odvolat.
Rozpočtový výbor v březnu požádal finanční ředitelství, aby připravilo metodický pokyn k prověření, zda v souvislosti s emisemi dluhopisů nebyl v jednotlivých případech zneužit zákon. Dál mělo prověřit, zda v případě korunových dluhopisů nešlo například o vyplácení dividend společnosti vlastníkovi. Na základě pokynu mělo ředitelství prověřit všechny emise jednokorunových dluhopisů v roce 2012.
Generální ředitel finanční správy Martin Janeček však poslancům napsal, že finanční správa nemůže plošně zkontrolovat všechny daňové poplatníky, kteří v roce 2012 vydali korunové dluhopisy, a to způsobem, který vyplývá z usnesení výboru. Není možné takto postupovat na základě pokynu od orgánu stojícího vně daňové správy, uvedl.
Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) Janečkovi v dopise odpověděl, že usnesení výboru chápali poslanci jako podnět nebo informaci, kterými se finanční správa běžně zabývá. Uvedl také, že materiály, které Janeček poslancům předložil, nevypovídají nic o kontrolní činnosti finanční správy ve vazbě na kontrolu korunových dluhopisů.
Výbor se má také zabývat tím, jak finanční správa používá zajišťovací příkazy, zejména při výběru daně z přidané hodnoty. Tímto problémem se už zabývala Sněmovna na návrh TOP 09, podle níž tento instrument likviduje nevinné podnikatele. Sněmovna vyzvala Sobotku, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech.