Přísnější hypotéky se odkládají


(25.08.2017)

Hospodářské noviny | 25.8.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: Olga Skalková


NOVÉ PÁKY ZATÍM ČNB NEDOSTANE, NOVELA NARAZILA VE SNĚMOVNĚ

Pro zájemce o hypotéky je to dobrá zpráva. Definitivně padá záměr centrální banky, která chtěla ještě letos na podzim dál omezit dostupnost úvěrů na bydlení. Poslanci se rozhodli, že do konce volebního období se už nebudou zabývat novelou zákona, která měla ČNB dát větší vliv na prodej hypoték.
HN to potvrdil šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava (ČSSD). „Shodly se na tom všechny poslanecké kluby. Novela zákona o ČNB by ztížila dostupnost bydlení, zejména pak pro mladé rodiny,“ řekl poté, co zákonodárci včera rozhodli o programu poslední schůze před říjnovými volbami.
Znamená to, že vše se vrací na začátek: nové pravomoci centrálních bankéřů bude muset znovu od základu přichystat příští vláda a schválit budoucí parlament. Tvrdší pravidla tak nezačnou platit dřív než za rok.
Centrálním bankéřům, kteří návrh novely přes ministerstvo financí prosadili, se rozhodnutí poslanců nelíbí. „Současný návrh novely zákona o ČNB se stal bohužel obětí předvolební kampaně,“ řekla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.
ČNB se už delší dobu snaží docílit toho, aby si hypotéky nebralo tolik lidí. Obává se, že pokud by se současná dobrá situace české ekonomiky zhoršila, někteří by začali mít vážné problémy se splácením úvěrů. Celkem Češi na hypotékách dluží téměř bilion korun.
Zatím se však centrálním bankéřům toto úsilí příliš nedaří. Od zmíněné novely si proto slibují, že jim dá do rukou nové, účinnější páky na byznys s hypotékami – třeba to, jak vysokou hypotéku si člověk může půjčit v závislosti na svém příjmu. Tato omezení by bankám navíc nově nařizovali zákonem, zatímco nyní jde jen o doporučení.
Těch už ČNB oznámila za poslední dva roky několik, ale zájem o hypotéky tím neutlumila. Například navzdory požadavku, aby lidé měli našetřenu alespoň pětinu ceny nemovitosti, zájem Čechů o hypotéky letos dál roste. Jen za prvních sedm měsíců banky lidem podle statistiky Fincentrum Hypoindex poskytly přes 133 miliard korun. To je téměř o desetinu více než za stejné období loňského roku, který byl co do rozpůjčovaných peněz nejsilnějším v historii.
A navzdory prognózám hypoteční úvěry zásadně nepodražují. Sazby se v průměru drží na dvou procentech.
Levné úvěry přitom ženou ceny domů a bytů dál vzhůru. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vyletěly téměř o 13 procent. To je nejvíc ze všech zemí Evropské unie.
Indicií, že zmíněná novela před volbami přes poslance zřejmě neprojde, bylo v posledních měsících mnoho. Ihned po začátku projednávání ve sněmovně začali dávat najevo, že některá opatření ze zákona chtějí vyškrtnout. Například aby se netýkala refinancování, tedy když v průběhu splácení člověk mění banku. A aby hypotéky mohli snadněji získávat lidé, kteří přísná pravidla v danou chvíli nesplní, například absolventi vysokých škol nebo mladé rodiny.
Část poslanců dokonce připouštěla možnost, že z novely zmizí všechny páky kromě té, aby ČNB mohla zákonem omezit maximální výši hypotéky k ceně nemovitosti. Nakonec bude muset celou záležitost řešit až nová vláda a sněmovna: ČNB dává jasně najevo, že od svého záměru neustoupí. „O prosazení novely budeme samozřejmě usilovat i v dalším volebním období,“ řekla mluvčí ČNB Fišerová.
Podle ní je to pro centrální banku nutný nástroj, aby mohla zajistit zdraví bank. „Jde o plnění jednoho z našich zákonných mandátů, kterým je finanční stabilita,“ prohlásila. Komentář, strana 8