Šéf finanční správy musí vysvětlit, proč za Babiše zasahovali ve firmě FAU


(29.08.2017)

Právo | 29.8.2017 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | Autor: Jiří Vavroň | Téma: Poslanci - Votava Václav


Šéfa finanční správy Martina Janečka čekají horké chvíle. Bude muset příští dny obhájit postup svých lidí, kteří za éry ministra financí Andreje Babiše (ANO), zasahovali ve firmě FAU. Nejen u současného šéfa financí, ale i před poslanci rozpočtového výboru.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) včera požádal ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu daňové správy (patří do sféry ministerstva) v souvislosti s přerovskou firmou FAU. Generálního ředitele Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martina Janečka současně čekají v polovině září i poslanci rozpočtového výboru, kde se jej chtějí zeptat na totéž, potvrdil Právu předseda rozpočtového výboru Václav Votava ČSSD).
Na firmu FAU se nejdříve zaměřila celní správa, následně finanční správa uvalila tzv. zajišťovací příkaz, který firmu de facto zlikvidoval. Nejasnosti kolem firmy ještě zostřilo zveřejnění anonymní nahrávky na twitterovém účtu Skupina Šuman, na kterých exministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš údajně říká, že: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony“.
Babiš ale v reakci na nahrávku odmítá, že by jakkoli zasahoval do práce finanční správy, která je – jak zdůraznil – absolutně nezávislá. „Ať zprostí pana Janečka mlčenlivosti a bude jasné, o jakou firmu jde,“ řekl Babiš Právu.
Podle Babiše to ovšem není tak, že by firma byla konkurentem Agrofertu. Podle něj skončila v konkurzu, protože dluží 1,27 miliardy korun, z toho 830 miliónů státu, tedy finanční a celní správě.

„Nikdo neřeší podstatu věci”

„Tady se řeší nějaký odposlech a nikdo neřeší podstatu věci,“ poznamenal Babiš v narážce na veřejné zdroje ukazující minulost firmy až po vyhlášení konkurzu.
„Asi byl nějaký důvod, že tam finanční správa zasáhla, když firma dluží tolik peněz státu,“ poznamenal s tím, že nikoho neúkoloval. Poslední nahrávku prý neslyšel, pouze četl její přepis. Z něj pak údajně nevyplývá, že by finanční správu úkoloval.
Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec včera vyzval policii, aby prošetřila, zda je obsah nahrávek pravdivý.
Existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. Prohlásil to ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak si Andrej Babiš počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň,“ řekl Zaorálek.
Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babišovi patřil. Firma se bránila soudně, soud jí dal za pravdu. Berní úřad se odvolal k nejvyššímu kasačnímu soudu. Případ se táhne již rok.