O zajišťovacích příkazech a FAU bude sněmovní výbor jednat 7.září


(31.08.2017)

Zpravodajství ČTK | 30.8.2017 | 11:11 | Rubrika: mak for pol pod che


Praha 30. srpna (ČTK) - Sněmovní rozpočtový výbor se bude problematikou zajišťovacích příkazů a souvisejícím případem firmy FAU zabývat příští čtvrtek 7. září. Zve si k tomu ředitele finanční správy Martina Janečka a ministra financí Ivana Pilného (ANO). Pokud jednání nedokončí, bude v něm pokračovat 19. září. ČTK to dnes řekl předseda výboru Václav Votava.
O případu konkurzu firmy FAU se hovoří v souvislosti s nedávno uniklou nahrávkou bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO). Záznam jeho slov v neděli zveřejnil anonymní twitterový účet Skupina Šuman, kde se v minulosti objevilo již několik nahrávek. Někdejší ministr hovoří o firmě FAU, která se loni v říjnu dostala do insolvence a o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. "Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš. Není jasné kdy a s kým na bezmála minutové nahrávce mluví. Babiš odmítl, že by během působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.
Společnost FAU v úterý zprostila mlčenlivosti jak finanční správu, tak ministerstvo financí i Babiše. Budou se tak moci ke kauze vyjádřit.
Jednání výboru se podle Votavy bude týkat zajišťovacích příkazů, kterými se výbor i celá Sněmovna zabývaly již dříve. Finanční úřady je mohou používat jako nástroj v boji s daňovými úniky. Někteří politici ale vyjádřili obavy, že slouží k likvidaci podnikatelů. Dalším bodem pak bude kontrola zdanění takzvaných korunových dluhopisů, tedy dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny, z jejichž úroků se nemusela platit daň z příjmů. Toto téma vyvolalo pozornost kvůli Babišově transakci, kdy tyto dluhopisy nakoupil od společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Koupil je v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Transakce se řešila i na plénu Sněmovny, která Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil podezření z daňových úniků. Kvůli této kauze se rozhodl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Babiše z vlády odvolat.