Poslanci plísnili Janečka kvůli zajišťovacím příkazům


(20.09.2017)

Právo | 20.9.2017 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: (svj, tin, ČTK) | Téma: Poslanci - Votava Václav


Sněmovní rozpočtový výbor včera po vzrušené dvouhodinové debatě vyzval hlasy všech přítomných poslanců Finanční správu v čele s Martinem Janečkem k tomu, aby využívala kritizované zajišťovací příkazy jen výjimečně a pečlivě posuzovala jejich dopad na podnikatele.
Poslanci se zajišťovacími příkazy opět zabývali kvůli podezřením z jejich nadužívání nebo i zneužívání. „Faktická likvidace daňových subjektů není v souladu se zájmy státu,“ uvedl předseda výboru Václav Votava (ČSSD).
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se Finanční správy před poslanci zastával. Argumentoval, že pracovníci správy jsou vystaveni „mediální štvanici“, svoji práci podle něj dělají dobře.
Ministerstvo financí nicméně už minulý týden informovalo o tom, že Finanční správa změkčí svůj postup při uplatňování zajišťovacích příkazů vůči potenciálním neplatičům daní a bude pečlivěji vážit své kroky. Řídit by se přitom měla novým metodickým pokynem.
Opoziční ODS už předtím na tiskové konferenci uvedla, že Janeček by měl kvůli nadužívání zajišťovacích příkazů a nedostatečné kontrole takzvaných korunových dluhopisů odejít z čela Finanční správy.
ODS v kritice vychází z analýzy ministerstva financí, podle níž finanční správa letos do konce července vydala 960 zajišťovacích příkazů na 1,17 miliardy korun. Loni to bylo 1561 příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů. V letošním roce se tak příkazy týkají 204 firem, za celý loňský rok to bylo 309 firem.

Stanjura: Jsou za ním zničené firmy

Kritika se snášela na Janečkovu hlavu, jenž na ni ale přímo nereagoval. „Za panem generálním ředitelem jsou prohrané soudní spory a zničené firmy,“ prohlásil předseda sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pilný ale poukazoval na navrhovanou změnu metodiky využívání zajišťovacích příkazů i případnou změnu zákona, jež by k příkazům zavedla alternativu. „Řešit problém je důležitější než osoba generálního ředitele finanční správy,“ uvedl ministr.
Ministerstvo financí poukazuje také na to, že ze soudních sporů, které se týkaly zajišťovacích příkazů, Finanční správa dosud neuspěla jen v sedmi řízeních. To podle ministerstva představuje 3,7 procenta všech soudních řízení.
Bývalý šéf státní kasy a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ODS kritizoval, že se téma zbytečně politizuje. „ODS plete politiku tam, kam vůbec nepatří. Finanční správa je nezávislá,“ napsal Právu. „ODS si chce z finančních úřadů udělat další politickou instituci. To zásadně odmítám,“ dodal lídr ANO.
Problematika zajišťovacích příkazů přitom souvisí také s nahrávkou, na níž právě Babiš hovoří o společnosti FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil.

Vyčetli mu i dluhopisy

Šéf poslanců ODS Stanjura na tiskové konferenci před jednáním rozpočtového výboru kritizoval i fungování daňových vratek, kvůli kterým zadržuje finanční správa firmám vysoké sumy. Také uvedl, že Janeček odmítal i kontrolu takzvaných jednokorunových dluhopisů, které před nástupem do vysoké politiky nakoupil od své někdejší firmy i Babiš.
Podle dat správy z minulého týdne prověřuje úřad kvůli dluhopisům 1526 firem a osob. Zatím správa provedla 757 místních šetření a získala 34 dodatečných daňových přiznání. V souvislosti s dluhopisy pak dosud bylo podáno trestní oznámení na 25 daňových subjektů.