Starosta Stříbra proti nelegálním ubytovnám


(05.10.2019)


Datum vydání: 05.10.2019
Zdroj: Právo | Rubrika: Region Čechy | Strana 13 | Autor: Jiří Šolc

Zatočit s lidmi, kteří ubytovávají agenturní pracovníky v nelegálních ubytovnách, chce poslanec a starosta Stříbra Václav Votava (ČSSD).
„Město má v bývalých kasárnách objekt štábu, který chátrá, a my pro něj hledáme využití. Myšlenka byla na hotelové ubytování pro stávající pracovníky ubytované ve Stříbře. Chceme je dostat z nelegálních ubytoven a bytů do takové ubytovny za přijatelné ceny, ale především do důstojných podmínek,“ řekl stříbrský starosta.
Podle něj by ale nebyl objekt chystaný na míru přímo pro konkrétní firmu, ale pro pracovníky obecně. Záměr by navíc muselo schválit zastupitelstvo, starosta se nebrání ani referendu občanů.
Město ale nemá přibližně 50 milionů korun na rekonstrukci objektu, a proto je ve hře i spojení sil s jiným subjektem. „My dáme objekt, on zainvestuje a dá know-how a společně jej budeme provozovat. Hlavně ho ale budeme mít pod kontrolou,“ řekl Votava.
Rekonstruovaná kasárna by pak měla nabízet buňky o dvou ubytovaných s vlastním sociálním zařízením a kuchyňskou linkou. Součástí musí být společenská místnost, prádelna s automatickými pračkami a další.
„Nyní je trend takový, že ti pracovníci bydlí v nelegálních ubytovnách, které nesplňují základní hygienické požadavky a požární směrnice, bez jakéhokoli přehledu policie a úřadů. O poctivé platbě ubytovacího poplatku ani nemluvě. Dokonce jedno lůžko slouží i pro dva či tři lidi, podle směn. Často se stává, že třeba v bytě 2+1 bydlí až osm lidí. Proto bych je chtěl dostat z takovýchto nedůstojných podmínek,“ vylíčil situaci starosta.
Podle starosty se šíří po městě fámy o tom, že chce vybudovat další ubytovnu pro další zahraniční pracovníky. „Píší a roznášejí to s prominutím hlupáci, a to buď z nevědomosti, nebo, a to spíše, záměrně. O žádné další agenturní či jiné cizí pracovníky již ve Stříbře nestojíme. Máme jich tu již dva tisíce, na nichž provozovatelé nelegálních ubytoven či bytů vydělávají,“ sdělil Votava s tím, že některým občanům města tato situace vyhovuje. „Tváří se navenek, že jim to vadí, ale s radostí obchodují s bídou. Čím víc lidí ubytují, tím více nezdaněných peněz z toho je,“ řekl starosta.
Hlavním přínosem rekonstrukce kasáren by podle něj bylo zavedení pravidel pro ubytování a kvalitní ubytování za daleko menší peníze. „Policie a úřady by získaly přehled, řádně by se platil ubytovací poplatek a poplatek za odpady,“ uzavřel Votava.

Tváří se navenek, že jim to vadí, ale s radostí obchodují s bídou.

Václav Votava, starosta Stříbra