Nebudu hlasovat pro zákon, který pomůže Babišovi se střetem zájmů, říká poslanec ČSSD


(08.06.2020)

forum24.cz / Rubrika: Zprávy / 8.6.2020

Poslanec ČSSD Václav Votava se na svém twitterovém účtu vyjádřil k problému konfliktu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Podle něj je jasné, že člověk, který vloží svoji firmu do svěřenského fondu, se o její další směřování a zisky zajímá, protože si ji kdykoli může vzít zpět. Jeho vyjádření souviselo se zákonem o evidenci skutečných majitelů, který obsahuje výjimku právě pro svěřenské fondy.

"Selský rozum a obecně. I když vložím svoji firmu do svěřenského fondu, tak mám přece zájem aby prosperovala, zajímám se o ní a určitě chci aby se mnou byla konzultována strategická rozhodnutí. Je to stále můj majetek, který si mohu kdykoliv vzít zpět. A ne jinak!" napsal nejprve Votava.

Poslanci ČSSD poté deník FORUM 24 položil otázku, zda i přes toto sdělení podporuje účast ČSSD ve vládě a například to, že Andrej Babiš jako předseda vlády zastupuje Českou republiku na Evropské radě. Tam totiž vyjednává o řadě věcí včetně například zastropování dotací, což by byla pro Agrofert věc značně nevýhodná.

"Pro výjimku pro svěřenské fondy v evidenci skutečných majitelů hlasovat určitě nebudu. Zda bude pan Babiš za ČR jednat či nejednat v Evropské radě na to žádný reálný vliv nemám," uvedl poslanec Votava.

Zmiňovaný zákon o evidenci skutečných majitelů schválila vláda na jednání minulý týden. Její členové za ČSSD pro něj nehlasovali. Podle organizace Transparency International je výjimka pro svěřenské fondy způsobem, jakým by se Babiš vyhnul problému se střetem zájmů.