Epidemie a trh s byty


(16.07.2020)

ČT 24 / 16.7.2020

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
A teď se pojďme podívat na prodejní ceny bytů těch starších v prvním čtvrtletí letošního roku nadále rostly. Meziročně, konkrétně v průměru o 15 % už na 65 600 za metr čtvereční. A bydlení zdražovalo ve všech tuzemských krajích, konkrétně v Libereckém kraji byty za rok podražili dokonce o víc než 2/5, v Ústeckém kraji potom o pětinu, naopak na Zlínsku třeba jenom o 2 %. No a nejdráž, co se ceny bydlení týče je podle očekávání stále hlavní město. Následuje jižní Morava a taky střední Čechy. V nejlevnějším Ústeckém kraji potom stojí metr čtverečních ve starším bytě 5× méně právě než v hlavním městě. A míříme za dalším hostem dnešní Devadesátky Michal Pazdera je členem dozorčí rady Asociace realitních kanceláří České republiky a taky jednatelem realitní sítě Justo. Zdravím vás, dobrý večer.

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Krásný dobrý večer.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Zdá se že ceny nemovitostí neklesají dopadům koronavirové pandemie navzdory, jak to vysvětlit?

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
To vysvětlení je poměrně jednoduché. On je poměrně stále vysoký zájem o vlastnické bydlení v České republice a v posledních dnech trhem hýbe velmi výrazně situace ohledně zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. V průběhu koronavirové krize paní ministryně Schillerová zmínila informace, že by tuto daň ráda zrušila, pak vznikla nějaká prodleva, kdy se tato otázka nějakým způsobem, konkrétně neposouvala a neřešila a v minulém týdnu došlo k tomu, že ve třetím čtení Poslanecká sněmovna ten návrh poměrně jasně podpořila a posunula dál do Senátu. My se domníváme, že ta informace o tom, že zrušení čtyřprocentní sazby daně z nabytí dojde ten trh rozhýbala, protože ono dochází k tomu, že pro běžnou mladou rodinu se to bydlení stává výrazně dostupnější. Protože kolega z Bankovní asociace tady hovořil o tom, že banky půjčují 80 nebo 90 % hodnoty z nemovitosti a v podstatě na milionů korun vám banka půjčí 800 nebo 900 000 Kč a vy pak ještě, kromě toho byste doplatil kupní ceny tak milionové nemovitosti musel sehnat 40 000 Kč na daň z nabytí. Čili toto je věc, která.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Musím říct, že jste nám vzal vítr z plachet, protože k tomu jsme se chtěli dostat později. Když jste to nakousl. Pojďme připojit další informace. Připomínám, že novela zákona, která ruší daň z nabytí nemovitosti míří do Senátu.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Zpráva, na kterou čekali hlavně lidé, kteří kupují nemovitosti a také realitní kanceláře. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti se ruší.

Jan MARTINA, realitní makléř, M&M Reality
Posledních pár týdnů vnímáme, že majorita klientů bere, že daň se zruší jako hotová věc. Věříme v to, že se trh jenom posílí.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Pro budoucí majitele nemovitostí to bude velká úleva. Tak například byt 2+kk 37 m2 v Praze 4 cena přes 3,5 milionu korun.

Jan MARTINA, realitní makléř, M&M Reality
Ke dnešnímu dni by ta cena byla +145 000 Kč.

Vojtěch MUNZAR, poslanec /ODS/
Aby zaplatil státu za to, že si jde koupit nemovitost z peněz, které již jednou zdanil.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Novela má zpětnou účinnost. Lidé, kteří měli lhůtu pro přiznání do 31. března daň už platit nemusí. Peníze pak vrátí těm, kteří svůj vklad do katastru dokončili loni v prosinci a později.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Byla to daň mimořádně nespravedlivá. Byla to daň, která byla jednou velkou daňovou výjimkou. Byla to daň, kterou platili jenom fyzické osoby, občané.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Diskuse se ale vedla hlavně kolem pozměňujících návrhů sociálnědemokratického poslance Václava Votavy. Ten počítal se zachováním daňových odpočtů zaplacených úroků z hypoték.

Václav VOTAVA, poslanec /ČSSD
To je pro ně výrazná úspora. To je pro ně výrazná pomoc v bydlení, protože někdy to můžou být i statisíce korun podle ceny nemovitosti.


Martin JUREČKA, poslanec, /KDU-ČSL/
Se nazýváte sociální demokracie a chcete dělat program pro lidi v této zemi tak toto jako koaliční partner musíte dokázat prosadit.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Nejtěsnější možnou většinou hlasů nakonec ale prošel návrh poslance ODS Vojtěcha Munzara. Odpočty zůstanou. Maximální výše úroků, kterou lze uplatnit ale klesne na 150 000 Kč. Pro návrh hlasovali i 2 sociální demokraté Václav Votava a Roman Sklenák a také část poslanců KSČM.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Komunisté pokud by měli volné hlasování a co se týče koalice já nebudu prát špinavé prádlo před médii určitě to vezmu na koaliční radu.

Roman SKLENÁK, poslanec /ČSSD/
Občas se stane, že ten názor je natolik silný, že v podstatě silnější než ta loajalita.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Stát na daně z nabytí nemovitosti v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Redakce a Pavla Kubálková Česká televize.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Tak pane Pazdero pojďme to říct, jaký dopad tedy bude podle vás mít to zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navíc nejspíš bude doprovázet zachování možnosti daňových odpočtů z hypoték. Tak budou mít realitní kanceláře žně?

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Tak já bych se nedovolil tvrdit, že realitní kanceláře budou mít žně. Já primárně si dovolím tvrdit, že pro běžnou rodinu a mladou rodinu se zvýší šance na to, že si budou moci pořídit vlastní bydlení, protože to zatížení, které na ně bylo z hlediska vlastních prostředků bylo opravdu vysoké, zvlášť v momentě, kdy my se tady bavíme o tom, že banka půjčuje 80 % z kupní ceny, ale my jsme dneska v situaci, kdy velmi často banka tu kupní cenu jako cenu odhadní nepotvrdí a tam potom vzniká velká disproporce, kdy zkrátka ten poměr těch vlastních prostředků ještě narůstá. Já uvedu příklad na 3 milionové nemovitosti pokud banka ohodnotí takovou nemovitost na 2 900 000 Kč a pak z toho půjčí 80 %, tak ten člověk musí doplatit těch zbývajících 20 100 000 Kč a pak 120 000 na daň. To zatížení bylo opravdu vysoké. To znamená zvýší se primárně dostupnost bydlení pro mladé rodiny a pro lidi, kteří jsou zajištění, tak to bude nějaký atraktivní bonus k tomu, aby nakupovali, aby tu nemovitost si pořídili. Ale primárně je to opravdu nějaký bonus pro mladé lidi, kteří to pro ně bylo mnohdy složité, museli řešit nějakým zapůjčováním peněz v rodině, museli to řešit tím, že v rámci rodiny dávali další nemovitost do zástavy, aby byli schopni to zafinancovat.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Když jsme se bavili o hypotékách a zájmu o hypotéky zmínili jsme také možná problémy do kterých se rodiny, domácnosti mohou dostat po koronavirové krizi trochu se zpožděním až třeba na podzim, kdy se ukáže, že nemají na splátky, kdy budou muset splácet odložené splátky, a tak dále, a tak dále. Někdo možná skončí bez práce. Máte z toho obavy? Může to nějakým způsobem přece jenom ovlivnit tam zájem o nákup bydlení?

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Obavy z toho nemám. Zájem ovlivnit to samozřejmě může, protože všichni lidé, když zvažují takový krok, jako je koupit nemovitost zvlášť v momentě, kdy financují hypotečním úvěrem, který třeba berou na 30 letech, tak je to poměrně dlouhý závazek a v momentě, kdy lidé necítí jistotu, ať už ve své vlastní práci nebo v rámci té celospolečenské nálady, což sám ukázal v tom březnu a dubnu, tak lidé jsou nejistí takového závazku se obávají. To znamená pokud nám přijde vysoká nezaměstnanost, začne růst nezaměstnanost, pokud se lidé začnou dostávat do problémů s tím splácením, tak to může s tím trhem poměrně zatřást. V tuhle chvíli nikdo z nás nedokáže říct, jestli může být nějaká druhá vlna pandemie, jestli dojde k tomu, že ta ekonomika naše, která je velmi závislá na automobilovém průmyslu, jestli bude nějakým způsobem významně poškozena. Já se domnívám, že tam nějaký problém být může a já si osobně myslím, že ten problém budou mít lidé, kteří si hypoteční úvěry pořizovaly v letech 2018, 2019, protože ta pravidla, která nastavila Česká národní banka, ono to bylo doporučení, tak už nebylo možné si brát stoprocentní hypotéky. Já se domnívám, že problém budou mít lidé, kteří se na poslední chvíli předtím než právě tato doporučení České národní banky vstoupily v účinnost brali stoprocentní úvěry. Tam se domnívám, že může být ten problém. Protože už to bylo v době, kdy ceny nemovitostí rostly výrazně. Ty lidi si vzali 100 % a můžou se dostat do problémů.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Ještě dvě věci mě zajímají zkusme to, prosím, stručně. Jaký vývoj očekáváte ve velkých městech, co se pronajímání bytů týče. A snižují se ceny nájmů? Mají vlastníci bytů, které koupili právě za účelem pronajímání větší problém byty pronajmout za dobrou cenu nebo ne?

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Já bych to rozdělil na 2 části jsou města, která jsou momentálně trošku přeplněná tou nabídkou, protože došlo k omezení možnosti poskytovat ubytovací služby přes Airbnb a booking. To znamená ty vlastníci těchto bytů, kteří je takto využívali je dali na ten trh s těmi dlouhodobými pronájmy.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Takže typicky Praha.

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Typicky Praha, můžeme se bavit o Brně, můžeme se bavit o dalších turisticky zajímavých destinacích. Ta ostatní krajská města tam ten problém tak zásadní nevnímáme ani ho nečekám, myslím si že pokud prostě dojde k tomu, že nebudou dostupné hypotéky nebo ty lidé si budou moci pořídit, tak oni někde potřebují byt to znamená budou muset řešit nájemní bydlení.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Kdy se to podle vás vyřeší, kdy se kupříkladu v Praze vrátí ceny nájmů tam, kde byly před koronavirovou krizí, pokud vůbec?

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Já se domnívám, že si to nikdo nepřeje aby se tam vrátili, protože myslím si, že jediný možný důvod, aby se to stalo by byla obrovská nezaměstnanost a myslím, že to nikdo napříč společností nechce. Takže, protože máme tady inflaci, máme nějaký růst ekonomiky a další věci ten nemovitostní trh je poměrně konzervativní. Já se domnívám, že takhle jako to bylo v minulosti už není možné, aby se vrátili zpátky.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Poslední věc mě jsme zajímá co jako Asociace realitních kanceláří čekáte od nového stavebního zákona, na kterém pracuje Ministerstvo pro místní rozvoj a o kterém za chvíli budeme mluvit už podrobně?

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
My bychom si strašně přáli, aby ten zákon primárně zjednodušil výstavu, domnívám se, že to nepřinese. A je to velká škoda promarněná příležitost. Právě zrychlený proces výstavby, zjednodušený proces výstavby by pomohl tomu, aby se dostupnost bydlení v České republice zvýšila.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Říkáte promarněná příležitost. Zeptáme za chvíli zástupkyně Ministerstva pro místní rozvoj. Moc vám děkuju a přeju hezký večer.

Michal PAZDERA, Asociace realitních kanceláří ČR
Děkuji a krásný večer.