Poslanecký den na okrese Domažlice


(19.04.2007)

Poslanecký den na okrese Domažlice dne 19.dubna 2007

Na Domažlicko ve čtvrtek 19. dubna přijeli všichni poslanci ČSSD za Plzeňský kraj - Václav Votava, Jan Látka, Václav Grüner a Václav Šlajs a doprovodil je i předseda kontrolního výboru krajského zastupitelstva Jaroslav Bauer. Jejich první zastávkou na cestě okresem se stalo Střední odborné učiliště v Domažlicích.

Střední odborné učiliště v Domažlicích

Na škole s kapacitou 590 míst se nyní vzdělává 570 učňů a to ve třech oborech s maturitou � mechanik seřizovač, kosmetička, obchodník, ve dvou nástavbách pro kuchaře � číšníka a nábytkářskou výrobu a v učebních oborech truhlář, obráběč, kuchař-číšník a kadeřnice. Největší zájem je o obor kadeřnice, kde každý rok poptávka převyšuje možnosti školy. Naopak v útlumu jsou pro malý zájem dětí obory krejčí a prodavač, kde už pro letošek nebyly otevřeny první ročníky.
Protože dětí ubývá, víc jich najde umístění na středních školách a do učebních oborů tak nastupují čím dál slabší žáci. I proto vyjádřil ředitel učiliště Mgr. Žána své pochybnosti o zavádění státních maturit - jednak zatím nejsou dobře připraveny, jednak chtějí srovnávat nesrovnatelné. Třeba na gymnáziích mají i větší penzum hodin v předmětech, z kterých se má maturovat. Stát podle vedení učiliště stále v podpoře upřednostňuje střední školy, zatímco učňovské školství je podceňováno a v některých oborech už kvalitní řemeslníci začínají chybět. Poslanci se zajímali o uplatnění učňů, bohužel škole tato zpětná vazba chybí a získat tyto informace třeba od úřadu práce je složité.
Na závěr si poslanci prohlédli prostory pro praktickou výuku. Učni v nich nejen získávají praktické dovednosti, ale jejich výrobky a práce najdou i uplatnění na trhu a přinášejí tak škole ekonomický profit a možnost dalšího rozvoje. Učni si tak od začátku musí zvykat na vysoké požadavky na kvalitu jejich práce.

Nemocnice Domažlice

O novou nemocnici v Domažlicích se poslanci samozřejmě zajímali od počátku její výstavby a teď se přišli podívat, jaké jsou zkušenosti z jejího provozu po přestěhování. Stálým problémem je špatně nastavené financování krajských nemocnic. Nemocnice loni skončila se ztrátou 19 mil. Kč. Po přestěhování se zvýšil počet zaměstnanců, především uklízeček a částečně i středního zdravotnického personálu, zvýšily se náklady na energie, zvýšila se obložnost až na 90 %, ale peněz dostává nemocnice od pojišťoven stále stejně. Nedostatek peněz se projevuje i odchodem kvalifikovaných odborníků do státních nemocnic, které je přeplatí. Příjmy se snaží získat třeba pronájmem operačních sálů pro plastické operace a dále pronájmem prostorů pro ambulance specialistů, což má přínos hlavně pro nemocniční lékárnu.
Plánovaný poplatek za pobyt v nemocnici by ředitelka Alena Výrutová uvítala, i když ještě nejsou jasné podmínky pro jeho vybírání.

Domov pro seniory v Černovicích

V Domově pro seniory Černovice přivítali poslance ředitel Centra sociálních služeb Domažlice Pavel Faschingbauer a ředitel domova Rudolf Köppl. Domovy pro seniory se nyní sžívají s novým zákonem o sociálních službách. Oba se v diskusi s poslanci shodli, že hlavní filozofie zákona, totiž že lidé si budou sami rozhodovat o využití příspěvků na péči a nákupu služeb je dobrá, ale mělo být delší přechodné období. Problémy jsou třeba s penziony. Do nich se před lety stěhovali zdraví soběstační lidé, kteří platili za lůžko 1 500 Kč. Náklady na toto lůžko jsou dnes ale 5 500 Kč a rozdíl doplácí stát. Je to nespravedlivé, protože lidem, kteří bydlí ve svém, nebo jsou obyvateli domova pro seniory nikdo nedoplácí. To ale obyvatelé penzionu nechtějí přijmout. Nastupovali do penzionů za určitých podmínek, nemají se kam vrátit, své byty prodali, přenechali dětem, nebo je vrátili obcím. Proto je pro ně stanovena přechodná lhůta 3 roky.
Domov pro seniory v Černovicích nyní poskytuje bydlení 103 klientům. Základní činnosti � pobyt a stravu si klient hradí ze svého příjmu (důchodu), z kterého mu ale musí zůstat jako kapesné 15 %. Nedostatečný příjem nesmí být důvodem pro odmítnutí sepsání smlouvy se zájemcem. Pobyt stojí v současnosti 160 Kč za lůžko denně a strava 130 Kč denně. Domov si stanovil vlastní bodové hodnocení pro zařazení do pořadníku na umístění. Hlavním kritériem je zdravotní postižení, pak věk, datum podání žádosti (počet bodů má ale hranici 3 roky zpátky) a trvalé bydliště v Plzeňském kraji. Nyní evidují 60 žádostí, které převzali podle starého systému z krajského pořadníku a 16 nových žádostí.


Domov pro seniory v Černovicích


Prohlídka Domova pro seniory v Černovicích


Učebna praktické výuky pro obor kadeřnice SOU Poslanecký den


V truhlárně SOU Domažlice


Beseda s ředitelkou nemocnice v Domažlicích Ing. Alenou Výrutovou


Celkový pohled na Nemocnici