Šlechtová má covid. V karanténě je dalších 11 lidí


(26.08.2020)

Hospodářské noviny / rubrika Události  /  26.8.2020

Nejdříve přišly obyčejné bolesti v krku, po čtyřech dnech ale už horečky, suchý kašel, bolesti kloubů a svalů. „Těžce se mi dýchá, malátnost,“ popsala ve stručnosti na svém Facebooku poslankyně za ANO, exministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová svůj boj s covidem-19.
První příznaky nemoci zpozorovala minulý pátek, tedy jen dva dny poté, co mimořádně jednala Poslanecká sněmovna. Jak Šlechtová popsala, vydala se hned do Ústřední vojenské nemocnice na takzvaný PCR test, jehož výsledek dostala v neděli. Byl pozitivní. „Dodržuji nařízenou izolaci a jsem doma,“ dodala.
Spolu se Šlechtovou nyní musí na základě pokynu pražské hygieny do karantény i poslanci, kteří s ní byli v přímém kontaktu. Celkem jde o jedenáct lidí. Kvůli ochraně osobních údajů pražská hygiena na svém webu potvrdila jen jejich počet, ale neřekla konkrétně, o koho jde, ani zda se jedná jen o poslance.
Jisté ale je, že většina z nich budou kolegové Šlechtové ze sněmovny, a to jak z hnutí ANO, kteří sedí kolem ní, tak i z koaliční ČSSD. Sociální demokraté sedí v lavicích hned přes uličku.
Karanténu, která bude trvat do 2. září, potvrdili za ANO například poslankyně Monika Červíčková. Ta sedí v jednacím sále hned před Šlechtovou a také s ní sdílí kancelář. Včera se nechala otestovat. „Očekávám, že výsledek bude negativní. Nemám žádné příznaky a myslím, že bych je od minulé středy už měla,“ uvedla pro HN. Do izolace musí podle informací HN také sousedka Šlechtové v lavici, poslankyně Eva Fialová z ANO.
Z ČSSD jsou v karanténě například poslanci Roman Onderka a Petr Dolínek. Další se nechali raději sami testovat. Poslanec Václav Votava už má i výsledek, který je negativní. „Je mi dobře, z politiky blbě,“ napsal HN.
O nákaze poslankyně informoval kancléř sněmovny Jan Morávek i všechny ostatní poslanecké kluby. Zároveň se ve sněmovně chystá dezinfekce. „Kromě karantény osob, které se ve středu v době jednání sněmovny pohybovaly v bezprostřední blízkosti zmíněné paní poslankyně, bude neprodleně provedena dezinfekce hlavního jednacího sálu sněmovny. Vedení kanceláře sněmovny provedlo i určitou inventuru zásob roušek, respirátorů, gumových rukavic a dezinfekčních a hygienických prostředků, abychom byli připraveni zajistit chod sněmovny,“ uvedl pro ČTK mluvčí dolní komory parlamentu Roman Žamboch.
Paradoxem je, že minulou středu se poslanci mimořádně sešli hlavně proto, aby projednali zákon týkající se říjnových krajských a senátních voleb. Umožnit má hlasovat i lidem, kteří budou právě kvůli covidu-19 v karanténě. Všichni poslanci se mají opět sejít na řádné schůzi 15. září.
Z politiků se v březnu nakazil koronavirem například senátor ODS Pavel Karpíšek, pozitivní test měl v dubnu tehdejší plzeňský hejtman za ČSSD Josef Bernard, který nyní vede kandidátku hnutí Starostové a nezávislí pro krajské volby.