Z Hniličky je obyčejný bafuňář. Člověk aby se bál otevřít noviny, reagují politici na skandál Babišova muže


(26.01.2021)

forum24.cz   /  Rubrika: Zprávy

Tajného večírku v teplickém hotelu Prince de Ligne se zúčastnil poslanec za ANO a šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička spolu s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem nebo místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem. Porušili veškerá protiepidemická nařízení – setkali se v hotelu, který má být zavřený, neměli roušky, nedodržovali rozestupy. Na skandál reagují čeští politici a shodují se na tom, že je toto elitářské chování nepřijatelné.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan zmínil předvolební agitku hnutí ANO, které se tvrdě vymezovalo vůči „tradičním politickým stranám“. Sám premiér Andrej Babiš si na tom založil celou svou image.

„Pamatujete na sliby, že nebudou jako oni? Že nebudou papaláši? A vy tomu po tom všem ještě pořád věříte? Billboardy mají fakt pěkné, ale pravý charakter ukazují činy. Předseda Národní sportovní agentury z ANO na tajné párty v hotelu s bývalými politiky ČSSD. Devadesátky jak vyšitý,“ komentoval zakázané setkání Rakušan.

„Zdá se mi, že se z Milana Hniličky, sportovce, kterého jsem si vážil a který věděl, co je fair play, stal obyčejný bafuňář. Svým jednáním poškozuje Hnilička, poslanec ANO, i Národní sportovní agenturu, které předsedá. Něco takového si náš sport nezaslouží,“ vyjádřil se senátor Tomáš Třetina (TOP 09).

„Teď to bohužel vypadá, jako kdyby vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička chtěl přednostně očkovat reprezentanty z toho důvodu, aby mohli nerušeně chodit na jeho párty,“ odkázal poslanec a místopředseda ODS Martin Baxa na možný důvod, proč Hnilička lobboval za předbíhání ve frontě na očkování.

Europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová se taktéž zaměřila na důvod schůzky, který by z hlediska závažnosti mohl být ještě důležitější než samotné porušení opatření. „Ten trend autotrestů přestává být vtipný. Nicméně otázka, co šéf Národní sportovní agentury řešil s čarodějem Bendou, je podstatnější, než že neměli roušky,“ myslí si.

Chování účastníků neodsoudila jenom opozice. „Je to nepřijatelné papalášství a hlavně porušení vládních nařízení. Pánové si z nich udělali trhací kalendář. Všichni zúčastnění, včetně hotelu, ve kterém se ta akce konala, za to musí nést následky,“ napsal na twitter předseda vlády Andrej Babiš. Důvod takovéto schůzky prý nezná. „Nevím, co tam dělal, nechápu, proč tam byl, ale očekávám, že z toho pro sebe vyvodí důsledky. Měříme všem stejným metrem,“ napsal.

Na tento tweet vzápětí reagoval evropský poslanec Tomáš Zdechovský. „Nést následky? Podobně jako Jaroslav Faltýnek, který po vyšehradské schůzce zůstal šéfem sněmovního klubu?“ ptal se premiéra. Babišovo vyjádření pak zpochybnil i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Andrej Babiš prý měří všem stejným metrem... Tak to je teda gól! Rozhodně ne ale Hniličkův,“ uvedl na twitteru.

Podobně se vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. „Souhlasím s panem premiérem, který již jako přímý nadřízený pana Hniličky vyzval, aby vyvodil důsledky. Pravidla platí pro každého,“ napsal.

Poslanec za ČSSD Jan Birke požaduje pro Milana Hniličku vyvození důsledků. „Je nepřijatelné, aby poslanec Parlamentu ČR nerespektoval vládní nařízení, která mají zastavit šíření pandemie Covid-19. Vládní opatření platí pro všechny a já očekávám, že se Milan Hnilička ke svému selhání postaví čelem,“ uvedl.

Jejich spolustraník poslanec Václav Votava zmínil předchozí reakci na podobný přešlap. „Myslím, že pokud je to tak není komentář ani třeba. Pouze jen, že pan Prymula v obdobném případě rezignoval na ministra zdravotnictví,“ poukázal.

„Člověk aby se bál otevřít noviny. Obhajovat Milana Hniličku nehodlám. Porušení je v jeho pozici závažné a sám musí vědět, jaké má vyvodit důsledky,“ napsal pro CNN Prima News šéf sněmovny a poslanec ANO Radek Vondráček. Poslanci za ANO budou chtít na úterním jednání poslaneckého klubu vysvětlení.