Zatím známí lídři jsou Baxa a Bernard


(04.02.2021)

Mladá fronta DNES / Rubrika: Kraj Plzeňský

Dvě koalice mají jasno o svých volebních jedničkách v kraji

PLZEŇ Výrazný krok v přípravách na podzimní volby do Sněmovny udělalo v Plzeňském kraji hnutí STAN. Vybralo své zástupce do čela koaliční kandidátky Pirátů a STAN. Podle koaliční dohody má pozici volebního lídra v regionu obsadit právě STAN. Krajský šéf STAN, náměstek hejtmanky Pavel Čížek prohlásil, že pro obsazení předních míst na kandidátce byli vybráni náměstek hejtmana Josef Bernard a starostka Kozoloup Michaela Opltová. „Pan Bernard byl nominovaný na první a Michaela Opltová na páté místo kandidátky,“ řekl Čížek. Ten věří, že obsazení pozice lídra Josefem Bernardem koaliční kandidátce pomůže. Už v krajských volbách, kdy byl Bernard volebním lídrem STAN, získal mnoho preferenčních hlasů. Řada regionálních politiků zisk téměř 15 procent pro STAN v krajských volbách považovala za Bernardův odrazový můstek pro volby do Sněmovny.
Že bude znovu volebním lídrem, se očekávalo stejně jako to, že se na některém z předních míst objeví Michaela Opltová. Ta vedla do voleb do Sněmovny krajskou kandidátku STAN už v roce 2017, ale výsledek zůstal pod hranicí pěti procent.
Místa na koaliční kandidátce mezi Bernardem a Opltovou obsadí trojice Pirátů. „Na druhém místě bude zastupitel Plzně Daniel Kůs, na třetím náš současný poslanec Lukáš Bartoň a na čtvrtém Jiří Rezek, zastupitel Plzně,“ řekl náměstek hejtmanky za Piráty Rudolf Špoták. ODS si už na konci loňského roku vybrala za lídra pro volby do Sněmovny poslance a primátora Plzně Martina Baxu. Ten je zároveň krajským šéfem a místopředsedou celostátního vedení ODS. Martin Baxa se tak stane krajským volebním lídrem koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Na druhém místě kandidátky bude náměstek hejtmanky Marek Ženíšek,“ oznámil krajský šéf TOP 09 Petr Suchý.
Ostatní parlamentní strany s výběrem kandidátů tak daleko ještě nejsou. Krajský předseda ANO a náměstek primátora Plzně Roman Zarzycký uvedl, že mandát ve Sněmovně už nechce poslankyně Miloslava Rutová. Ostatní poslanci ANO z Plzeňského kraje – Jan Volný, Barbora Kořanová a Kamal Farhan – podle sdělení Zarzyckého o kandidaturu zájem mají.
Za KSČM by chtěl znovu do Sněmovny kandidovat poslanec Jiří Valenta, který je také zastupitel kraje.
V ČSSD se v posledních dnech teprve začalo jednat o možném způsobu výběru kandidátů. Současný poslanec Václav Votava podle svých slov uvažuje, že s velkou politikou skončí a kandidovat na podzim již nebude.

Region vydání: Mladá fronta DNES - plzeňský kraj