ČSSD řeší, kam, koho a zda zvolí změnu


(11.03.2021)

Mladá fronta DNES   /   Rubrika: Kraj Plzeňský

Nahradí někdo Milana Chovance v čele krajské organizace?
Sociální demokraty čekají stranické volby.

PLZEŇ K částečnému přepřahání může dojít o víkendu při volbě nového vedení plzeňské ČSSD. Proti dosavadnímu šéfovi sociálních demokratů ve městě Michalu Chalupnému bude na post předsedy kandidovat Marcel Gondorčín.
Plzeňská ČSSD by měla také navrhnout své zástupce do krajského vedení sociální demokracie. Jeho předsedou je bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. Ten ale už delší čas tvrdí, že nemá chuť ve stranické kariéře pokračovat.
ČSSD se dlouhodobě potýká s odlivem přízně voličů a hledá cestu, jak se po říjnových volbách poslanců udržet ve sněmovně. S tím souvisí i úvahy o personálních změnách. Sám předseda plzeňské ČSSD Michal Chalupný připustil, že během března může dojít k výměně některých funkcionářů ve straně na úrovni městského i krajského vedení. „Zájemců je víc,“ tvrdil. Odmítl ale sdělit konkrétní jména.
Chalupného předchůdce na pozici šéfa plzeňské ČSSD a radní Plzně Martin Zrzavecký řekl, že předem nechce odhadovat, jak volba vedení plzeňské ČSSD dopadne. Potvrdil, že Michal Chalupný se chystá pozici obhajovat. Ztížit mu to chce Marcel Gondorčín, kterého na pozici předsedy plzeňské ČSSD nominovala organizace v plzeňské čtvrti Slovany. Gondorčín ve straně dosud žádné funkce nezastával. Tvrdí, že se smutkem sleduje slábnoucí pozici sociální demokracie i debatu o nových tvářích, které se neobjevují. „Abych jenom nekritizoval, rozhodl jsem se, že to zkusím. Když se mě na základě mých profesních zkušeností v místní organizaci zeptali, jestli bych o nominaci stál, souhlasil jsem,“ uvedl. Tvrdí, že pokud se má straně vrátit důvěryhodnost, měli by do funkcí na všech úrovních nastoupit noví lidé. „Z ohlasů na svou kandidaturu mám pocit, že to mnozí v sociální demokracii vnímají stejně. Ale spousta lidí mě nezná, tak uvidíme, jestli budou chtít do toho rizika jít. V podstatě to bude volba mezi tím, jestli chceme změnu, nebo jestli nám vyhovuje současný stav,“ sdělil.
Gondorčín vystudoval politologii a pracoval pro Hospodářskou komoru Plzeňského kraje. Nyní pracuje pro Regionální rozvojovou agenturu Plzeňského kraje a zabývá se sociální oblastí a trhem práce.
Některé okresní organizace ČSSD už nominovaly své zástupce do nového krajského vedení. „Za Klatovsko je na místopředsedu navržený bývalý poslanec Igor Jakubčík," uvedla bývalá krajská radní Milena Stárková ze Sušice. Sama Stárková tvrdí, že neví o nikom, kdo by byl favoritem pro výběr příštího krajského šéfa ČSSD. „Už minule Milan Chovanec nabízel, že se své funkce vzdá, ale nebyl o to žádný zájem, takže pokračoval,“ uvedla. Domnívá se, že v tomto ohledu bude důležitá nominace plzeňské ČSSD.
Krajský tajemník ČSSD David Zrostlík tvrdí, že se zatím neprofiluje žádný zájemce o post krajského předsedy. „Ale lze asi předpokládat, že to bude někdo ze stávajících místopředsedů. Rozhodně to nebude jméno někoho, kdo by se objevil na poslední chvíli,“ konstatoval Zrostlík.
ČSSD v kraji také dává dohromady sestavu kandidátky pro říjnové volby do sněmovny. Milena Stárková už získala nominaci za Klatovsko. „Za Domažlicko je nominovaný bývalý senátor Jan Látka. Za Tachovsko lékař Robin Šín a za severní Plzeňsko Ivo Grüner. Zatím ale není určené pořadí na kandidátce,“ prohlásil Zrostlík. Dosavadní poslanec ČSSD Václav Votava nemá zájem znovu kandidovat.
S přípravou kandidátek do Sněmovny jsou jiné parlamentní strany dál. Za ANO chtějí mandát ve Sněmovně obhajovat poslanci Jan Volný, Kamal Farhan a Barbora Kořanová. Znovu kandidovat už naopak nemá v plánu Miloslava Rutová.
Koalici SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, povedou do voleb na předních místech kandidátky Martin Baxa (ODS), Marek Ženíšek (TOP P09), Rudolf Salvetr (ODS) a Stanislav Šec (KDU-ČSL).
Lídrem koalice Pirátů a STAN bude náměstek hejtmanky Josef Bernard (STAN). Další dvě místa obsadí Piráti Daniel Kůs, Lukáš Bartoň a Jiří Rezek. Pátá bude starostka Kozolup Michaela Opltová (STAN).
Volebním lídrem KSČM bude poslanec Jiří Valenta.